انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. پنجشنبه  ٠٢/٠٢/١٤٠٠ ساعت ٢٢:٢٦

   
٣١/٠٥/١٣٨٦
سخنرانی علمی مردادماه 86  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : پردازش زبان طبيعی: از پژوهش تا عمل  
     
 
سخنرانی علمی مرداد ماه انجمن با عنوان «پردازش زبان طبیعی: از پژوهش تا عمل» در تاریخ 31/5/1386 در محل سالن آمفی تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و در حضور عده زیادی از اعضای انجمن و دیگر علاقه‌مندان برگزار شد. سخنران این جلسه خانم دکتر عاطفه فرزین‌در مدیرعامل شرکت NLP Technologies در مونترال کانادا بود.

خانم دکتر فرزین‌در ابتدای سخنان خود با اشاره به این که پیشرفت‌های مهمی که در زمینه فناوری‌های پردازش اطلاعات در سال‌های اخیر به دست آمده، به تولید حجم عظیمی از داده‌ها انجامیده است، گفت انتظار عمومی این است که این داده‌ها با استفاده از فناوری اطلاعات مورد پردازش قرار گرفته و در دسترس کارشناسان رشته‌های مختلف گذاشته شود. وی افزود یکی از رشته‌هایی که دارای حجم عظیمی از اطلاعات است که باید به نحو مناسبی رده‌بندی شده و به شیوه مطمئنی قابل دستیابی گردند، رشته حقوق است. کارشناسان و خبرگان این رشته معمولاً مستندات حقوقی نظیر رأی دادگاه‌ها را خلاصه‌سازی می‌کنند و از بین آن‌ها به دنبال اطلاعات مربوط به یک مورد خاص می‌گردند که این کار مستلزم درک، تفسیر، توضیح و پژوهش در انواع مختلف مستندات حقوقی است.

خانم دکتر فرزین‌در در ادامه سخنان خود به معرفی دو محصول شرکت خود به نام‌های DecisionExpress و SearchExpress که از سال گذشته تاکنون مورد استفاده دادگاه فدرال کانادا نیز می‌باشد پرداخت.

DecisionExpress یک ابزار ابتکاری است که داده‌های قضایی را به طور خودکار پردازش، خلاصه و رده‌بندی می‌کند و اطلاعات مورد استفاده حقوقدانان را در دسترس آنان قرار می‌دهد. این سیستم هوشمند نتیجه 10 سال پژوهش دانشگاهی سخنران بوده است و جایزه ابتکار و کارآفرینی دانشگاه و پلی‌تکنیک مونترال در سال 2005 را نصیب شرکت NLP Technologies نموده است.

در پایان این سخنرانی به پرسش‌های حاضران درباره موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد. لازم به ذکر است که خانم دکتر عاطفه فرزین‌در درجه کارشناسی خود را در رشته ریاضیات کاربردی از دانشگاه امیرکبیر (1377) و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر را از دانشگاه سوربن پاریس (2001) دریافت کرده‌اند. ایشان در ادامه تحصیل خود موفق به اخذ درجه دکتری زبان‌شناسی و منطق از دانشگاه سوربن و دکتری علوم کامپیوتر ازدانشگاه مونترال کانادا شده‌اند و شرکت NLP Technologies را در سال 2005 تأسیس کرده‌اند. مقالات متعددی از ایشان در حوزه پردازش زبان‌های طبیعی به چاپ رسیده است.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از خانم دکتر فرزین‌در به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی در مدّت محدود مسافرت خود به ایران صمیمانه قدردانی می‌کند.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها