انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. پنجشنبه  ٠٢/٠٢/١٤٠٠ ساعت ٢٢:٤٩

   
٢٩/٠٨/١٣٨٧
سخنرانی علمی آبان‌ماه 87  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : رایانش ابری (Cloud Computing)  
     
 
سخنرانی علمی آبان ماه انجمن در تاریخ 29/8/1387 در محل آمفی تئاتر مرکز آموزش سازمان مدیریت صنعتی و در حضور عدّه زیادی از علاقه‌مندان برگزار شد. سخنران این جلسه آقای مهندس پرویز ناصری و موضوع سخنرانی، رایانش ابری (Cloud Computing) بود.
آقای مهندس پرویز ناصری در ابتدای سخنان خود به تغییر الگوی رایانش ظرف دهه‌های گذشته و روندی که منجر به رایانش ابری شد اشاره کرد. وی دهه 1970 را دهه رایانه‌های بزرگ، دهه 1980 را دهه سیستم‌های کارخواه/کارساز و شبکه‌های ریزکامپیوتر، دهه 1990 را دهه رایانش شبکه‌ای و اینترنت، و دهه 2000 را دهه رایانش برحسب تقاضا و رایانش ابری معرفی کرد و به‌طور مختصر به ویژگی‌های این الگوهای رایانش پرداخت.
آقای مهندس ناصری آنگاه به معرفی مفهوم رایانش ابری و ارتباط آن با مفاهیم دیگری چون وب2، رایانش توری (Grid) و رایانش همه بهر (Utility) پرداخت و به تفصیل درباره تاریخچه، ویژگی‌ها، ساختار و معماری رایانش ابری سخن گفت. به گفته آقای مهندس ناصری، براساس پیش‌بینی مؤسسه‌های معتبر، 20٪ بار کاری بنگاه‌ها تا سال 2013 بر روی ابرهای عمومی اجرا خواهد شد و 60٪ بنگاه‌های متوسط به بالا تا این سال در ابرهای خصوصی سرمایه‌گذاری خواهند کرد. بخش بعدی سخنرانی به معرفی شرکت‌های فعال در حوزه رایانش ابری و رویکرد هر یک از آن‌ها به این موضوع اختصاص داشت. در این بخش شرکت‌های آمازون، گوگل، سیلزفورس، مایکروسافت، سان و آی‌بی‌ام مورد بررسی قرار گرفتند.
آقای مهندس ناصری در خاتمه به انتقادهایی که نسبت به رایانش ابری وجود دارد اشاره کرد و تأثیر رایانش ابری بر بازار رایانه ایران و کاربران ایرانی را مورد بررسی قرار داد.
در پایان این سخنرانی که با استقبال خوبی از سوی حاضران روبرو شد به پرسش‌های به‌عمل آمده درباره مطالب گفته شده پاسخ داده شد.
لازم‌به ذکر است که آقای مهندس ناصری، عضو هیأت مدیره انجمن انفورماتیک ایران و دارای 23 سال سابقه فعالیت در صنعت فناوری اطلاعات کشور است و در حال حاضر مدیریت بخش انفورماتیک بانک اقتصاد نوین را بر عهده دارد.
انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای مهندس ناصری به‌خاطر برگزاری این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان مدیریت صنعتی به‌خاطر دراختیار گذاشتن محل سخنرانی صمیمانه قدردانی می‌نماید.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها