انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. شنبه  ٢٨/٠١/١٤٠٠ ساعت ١٢:٠٠

   
٢١/٠٢/١٣٨٨
جلسه گروه نرم‌افزار اردیبهشت88  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : سمینار معرفی چارچوب‌های توسعه نرم‌افزار  
     
 
جلسه اردیبهشت ماه گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن انفورماتیک ایران در قالب یک سمینار سه ساعته با عنوان «معرفی چهارچوب‌های توسعه نرم‌افزار» در تاریخ 21/2/88 در محل آمفی تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران و در حضور نزدیک به 150 نفر از اعضای گروه و دیگر علاقه‌مندان برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، آقای نقیب‌زاده مشایخ رئیس هیأت مدیره انجمن توضیحاتی در مورد فعالیت‌های آینده انجمن به اطلاع حاضران رساند و سپس آقای مهندس علی پروینی، سرپرست گروه تخصصی نرم‌افزار انجمن، ضمن خوشامدگویی به حاضران به معرفی برنامه سمینار پرداخت.
سخنران اول این سمینار آقای مهندس مسعود کلالی بود که درباره میان افزارهای متن‌باز سخنرانی کرد. در این سخنرانی، محصولات OpenESB، OpenSSO، OpenDS، MySQL و OpenSolaris به طور کلّی و کارساز کاربردی GlassFish به طور خاص مورد معرفی و ارزیابی قرار گرفتند.
سخنران بعدی این سمینار آقای مهندس امین عباس‌پور و موضوع سخنرانی وی «معماری فضا بنیاد» بود. وی با ذکر این نکته که «مقیاس‌پذیری» مورد نیاز روز افزون کاربردها و وبگاه‌های بزرگ است به ناکارآمدی رویکردهای لایه‌ای فعلی اشاره کرد و الگوی فضا بنیاد را به عنوان راه‌حلی برای این مشکل معرفی نمود.
وی سپس به تفصیل به معرفی GigaSpaces و استفاده از آن در قلمرو ارتباطات راه‌دور پرداخت و راهنمایی‌هایی برای استفاده از نسل بعدی کارسازهای کاربردی ارائه کرد.
پس از یک استراحت کوتاه و پذیرایی از حاضران، دو سخنران اول در مدّت 30 دقیقه به پرسش‌های حاضران در مورد موضوعات عنوان شده پاسخ گفتند.
بخش پایانی سمینار، میزگردی با شرکت آقایان مهندس امین عباسپور، مهندس مسعود کلالی، مهندس آرا ابراهیمی و مهندس علی پروینی درباره اتحاد دو غول نرم‌افزاری اوراکل و سان بود که شرکت کنندگان در میزگرد به بیان نقطه نظرات خود در مورد این اتحاد و روند آتی فعالیت‌های این دو شرکت پرداختند.
این سمینار که با استقبال بسیار خوبی از سوی حاضران روبروگشت در ساعت 8 بعدازظهر خاتمه یافت. لازم به ذکر است که پیش از شروع این سمینار، طبق هماهنگی به عمل آمده با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، خانم مهندس داننده از سوی آن سازمان، اطلاعاتی در مورد این که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با هماهنگی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات نهاد ریاست جمهوری و مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، توسعه و تکمیل ساختار متناظر با کمیته فنی مشترک فناوری اطلاعات (JTC1) را در دستور کار خود دارد، به اطلاع حاضران در سمینار رساند و از آنان برای همکاری در این زمینه دعوت به عمل آورد.
انجمن انفورماتیک بدین وسیله از آقایان مهندس کلالی، مهندس عباسپور، مهندس ابراهیمی و مهندس پروینی به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سمینار موفق و نیز از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌نماید.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها