انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. پنجشنبه  ٠٢/٠٢/١٤٠٠ ساعت ٢٢:٣٦

   
٢٨/٠٧/١٣٨٩
سخنرانی علمی مهرماه 89  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : مدل بلوغ معماری سرویس‌گرا  
     
 
سخنرانی علمی مهرماه انجمن در تاریخ 28/7/89 در محل آمفی‌تئاتر سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران برگزار شد. سخنران این جلسه آقای دکتر اسلام ناظمی، استادیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت‌مدیره انجمن، و موضوع سخنرانی، مدل بلوغ معماری سرویس‌گرا بود.
آقای دکتر ناظمی در ابتدای سخنان خود با اشاره به این که رشد فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی در فضای اقتصاد دیجیتالی منجر به توسعه و گسترش مبادلات و تجارت الکترونیکی در بستر تجارت مشارکتی (C-Commerce) شده است، افزود: تنوع خدمات و محصولات سازمان‌ها از یک طرف و قدرت چانه‌زنی مشتریان و تأمین‌کنندگان از طرف دیگر، باعث بازنگری در شیوه‌ها و ارایه خدمات در قالب سیستم‌های کاربردی جدید گردیده است و به همین منظور، از سال 2005 میلادی، سازمان‌ها برای حفظ مزیت رقابتی خود جهت رویارویی با پیچیدگی فناوری‌ها و محیط سازمانی و سایر عوامل تأثیرگذار، استفاده از سیستم‌های کاربردی مبتنی بر معماری سرویس‌گرا را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
آقای دکتر ناظمی آنگاه با ذکر این که تکامل روش‌های سرویس‌گرا نیازمند چارچوب منطقی در نحوه و میزان استفاده ار استاندارد‌ها و فعالیت متناظر می‌باشد که در قالب مدل‌های بلوغ به آن‌ها توجه می‌شود، به تفصیل به تشریح مدل‌های بلوغ معماری سرویس‌گرا پرداخت و مدل‌های CMMI، SIMM، SOAMM، و مدل بلوغ ترکیبی CSOAMMI را به حاضران معرفی نمود.
در پایان این سخنرانی که با استقبال زیادی از سوی شرکت‌کنندگان روبرو شد، به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.
انجمن انفورماتیک ایران بدین‌وسیله از آقای دکتر اسلام ناظمی به خاطر انجام این سخنرانی و از مدیریت محترم سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌کند.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها