انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. شنبه  ٢٨/٠١/١٤٠٠ ساعت ٠٨:٠٢

   
٢٧/١١/١٣٨٩
سخنرانی علمی بهمن ماه 89  
         
 
دریافت اسلاید
موضوع سخنرانی : سمینار معرفی استانداردهای حوزه فاوا  
     
 
سخنرانی علمی بهمن ماه انجمن در تاریخ 27/11/89 در سالن آمفی‌تئاتر مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد. سخنران این جلسه خانم مهندس آزاده داننده و موضوع سخنرانی، معرفی استانداردهای حوزه فاوا بود.
خانم مهندس داننده در ابتدای سخنان خود گفت: «پیدایش اولین استانداردها، نتیجه منطقی و گریز ناپذیر تعامل جوامع شهرنشین اولیه در حوزه تجارت و بازرگانی بوده است. حدود هفت هزار سال پیش در تمدن بابل و مصر باستان برای تبادل کالا و انجام امور بازرگانی به معیارهای توافق شده‌ای در زمینه اندازه‌گیری طول و وزن نیاز داشتند و از طریق حصول و توافق در این مورد، اولین استانداردها را در تاریخ به ثبت رساندند. گسترش تعاملات بازرگانی، نیازمندی‌های بسیاری را در زمینه توافق‌های مشترک ایجاد کرد و نقش استانداردها به عنوان پروتکلی برای همکاری، روز به روز پررنگ‌تر شد.» خانم مهندس داننده در ادامه افزود: «با تحولاتی که در پی انقلاب صنعتی و امکان‌پذیرشدن تولید انبوه رخ داد، محیط کار تولید و بازرگانی دستخوش تغییرات بنیادی شد و اجزاء و قطعات مختلف یک محصول در نقاط جغرافیایی مختلف طراحی و تولید شد.»
خانم مهندس داننده سپس به معرفی ادبیات پایه در حوزه استانداردسازی و نهادهای متولی استانداردسازی در سطح بین‌المللی و ملّی پرداخت و فرایند تدوین این استانداردها را تشریح کرد و نظام کدگذاری استانداردهای بین‌المللی را توضیح داد. خانم مهندس داننده با اتصال به وبگاه سازمان بین‌المللی استاندارد از طریق اینترنت، موضوعات مطرح شده در این بخش را به حاضران نمایش داد.
بخش اصلی سخنرانی خانم مهندس داننده به معرفی استانداردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص داشت. از جمله استانداردهایی که در این بخش به تفصیل معرفی گردید استاندارد SWEBOK (پیکره دانش مهندسی نرم‌افزار) بود که در سال 2004 به تصویب رسیده است.
در پایان این سخنرانی به پرسش‌های حاضران پاسخ داده شد.
 
     
         
  آرشیو گردهمایی ها