انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. سه شنبه  ١٤/٠٥/١٣٩٩ ساعت ١٠:١٤
 

گزارش

 درگذشت کن‌اولسن

 


درگذشت کن‌اولسن
کن‌اولسن، یکی از پیشگامان صنعت رایانه و یکی از بنیانگذاران شرکت دیجیتال اکوئیپمنت در سن 84 سالگی درگذشت. او نقشی کلیدی در انقلاب فناوری حرکت از رایانه‌های بزرگ به رایانه‌های کوچک داشت.
اولسن در دوران خدمت سربازی در نیروی دریایی وارد دانشکده مهندسی الکترونیک شد و در دوران سربازی به عنوان تکنیسین به کار پرداخت. با این کار، دانش و علاقه او به این رشته افزایش یافت.
اولسن پس از دوران سربازی در دانشگاه ام‌آی‌تی، رایانه Whirlwind (گردباد)، نخستین رایانه بیدرنگ را طراحی کرد. او به مدّت 7 سال یکی از کارمندان آزمایشگاه رایانه‌های رقمی در ام‌آی‌تی بود.
اولسن در 1957 با 70 هزار دلاری که از سرمایه‌گذاری ژنرال جورج دوریوت به دست آورد، به همراه یکی دیگر از فارغ‌التحصیلان ام‌ٱی‌تی به نام هارلان اندرسن، شرکت دیجیتال اکوئیپمنت ( (DEC را در مِی‌نارد ماساچوست تأسیس کرد. این شرکت با تولید نخستین رایانه کوچک تعاملی و نیز مدارهای چاپی که در آزمایش تجهیزات الکترونیکی به کار می‌رفتند، کار خود را آغاز کرد.
اولسن از بدو تأسیس یعنی 1957 تا سال 1992 که بازنشسته شد، مدیرعامل شرکت بود. شرکت DEC در سال1960 رایانه پی‌دی‌پی-1 را تولید کرد. شکوفایی این شرکت با رایانه پی‌دی‌پی-8 بود. این نخستین رایانه کوچک جهان بود که به تولید انبوه می‌رسید و از 1965 تا1984 تولید می‌شد. رایانه پی‌دی‌پی-11 که توسط شرکت DEC در سال 1970تولید شد، محبوب‌ترین رایانه کوچک در طول تاریخ گردید.
اولسن در سال 1992 شرکت دیجیتال را ترک کرد. علّت ترک شرکت عمدتاً به خاطر این بود که مدیران جوان بخش رایانه‌های شخصی شرکت دیگر زیر بار نظرات مدیران عصر رایانه‌های کوچک نمی‌رفتند .
اولسن رک و بی‌پرده سخن می‌گفت و به این ویژگی شهرت داشت. یکبار در سال 1998، یعنی 6 سال پس از ترک شرکت دیجیتال، در مصاحبه‌ای عنوان کرد «تمام دنیا دیوانه شده‌اند زیرا تمام نرم‌افزارها و تمام بازاریابی‌ها توسط افرادی اداره و اجرا می‌شوند که هرگز خودشان کسب وکاری را اداره نکرده‌اند».
اولسن در سال 1997 با تأسیس موزه رایانه در ماساچوست ، عشق و علاقه خود را به رایانه‌ها را با عموم مردم به اشتراک گذاشت. این موزه بعداً به بوستن انتقال یافت و در سال 1999 بسته شد امّا بسیاری از اشیاء آن موزه، اکنون بخشی از موزه علوم بوستن را تشکیل می‌دهند.
اولسن جوایز متعددی را دریافت کرد که از آن جمله می‌توان به جایزه پیشگامی در نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات MCI ، نشان بنیان‌گذاری از IEEE و نشان ملّی فناوری اشاره کرد.
منبع: اینفوورلد، 8 فوریه 20011