انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. پنجشنبه  ٠٢/٠٢/١٤٠٠ ساعت ٢١:٥٣
 

مصاحبه با پیشگامان فناوری اطلاعات کشور
ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ
مدیر مسئول و سردبیر گزارش کامپیوتر

پست الکترونیکی: mashayekh@isi.org.ir

 

مصاحبه

یادداشت سردبیر

در تابستان گذشته که با دوست عزیز و همکار گرانقدر کمیته انتشارات انجمن انفورماتیک، آقای سید ابراهیم ابطحی سرگرم تدارک و برنامه‌ریزی برای شماره 200 گزارش کامپیوتر بودیم، تصمیم گرفتیم که این شماره ویژه را تقدیم کنیم به پیش‌کسوتان و چهره‌های تأثیرگذار فناوری اطلاعات کشور که پیشرفت‌ها و دستاوردهای امروزه این حوزه مدیون تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و مسئولانه آنان است. باشد که هم قدردانی کوچکی از زحمات آنان شده باشد و هم نسل جوان فعلی که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند و عموماً از پیشینه این بخش در کشور ناآگاهند با این کوشندگان بیشتر آشنا گردند. از این رو برای آن‌که به قول معروف یک طرفه به قاضی نرفته باشیم، کار انتخاب این عزیزان را به خود دست اندرکاران با‌سابقه و فعال بخش فناوری اطلاعات کشور واگذار کردیم و از طریق پرسشنامه‌ای که برای 160 نفر ارسال گردید از آنان خواستیم تا کسانی را که در این بخش، تأثیرگذار و برجسته می‌دانند به ما معرفی کنند. خوشبختانه با پیگیری‌های مداوم کمیته انتشارات انجمن و همکاری ارزشمند این عزیزان در حدود 75 درصد پاسخ‌ها دریافت گردید. سپس 25 درصد از کسانی که حائز بیشترین آراء بودند را برای مصاحبه انتخاب کردیم و آن‌ها را در دو گروه قرار دادیم. گروه اول کسانی که به خاطر پدید آوردن محصول خاص یا مدیریت و اجرای پروژه خاصی به ما معرفی شده بودند و گروه دوم کسانی که به خاطر مجموع خدمات و تلاش‌هایشان برجسته و تأثیرگذار شناخته شده بودند. جمع این دو گروه بالغ بر 40 نفر می‌باشد. سپس پرسشنامه‌ای برای این 40 نفر ارسال شد و از آنان خواستیم تا پاسخ‌های خود را برای چاپ در شماره 200 گزارش کامپیوتر در اختیار ما قرار دهند. پرسشنامه‌ای که برای این دو گروه ارسال شد اساساً شبیه هم است، بجز یک سؤال اضافی که از گروه اول خواسته‌ایم در مورد آن کار یا پروژه خاصی که پدید آورده یا مدیریت کرده‌اند توضیح دهند. خوشبختانه بیش از 80 درصد این عزیزان، دعوت انجمن را پذیرفته و پاسخ‌هایشان را برای ما ارسال کردند که در همین‌جا صمیمانه از آنان قدردانی می‌کنیم. از این 20 درصد باقیمانده نیز، دو نفر (آقایان دکتر بهروز پرهامی و دکتر پرویز جبه‌دار مارالانی) از شرکت در مصاحبه عذر خواستند، 6 نفر (آقایان مهندس ناصرعلی سعادت، مهندس برات قنبری، مهندس داریوش مهذبی، دکترمصطفی الهی، دکتر غلامرضا بیات و مهندس مسعود داوری‌نژاد) علیرغم پیگیری‌های فراوان و قول همکاری که داده بودند تا آخرین لحظه که نشریه برای چاپ فرستاده می‌شد پاسخ‌هایشان را دریافت نکردیم و یک نفر (آقای دکتر فریدون شمس) مطمئن نیستیم که با نشانی پست الکترونیکی که از ایشان دراختیار داشتیم، پرسشنامه ما را دریافت کرده‌اند یا نه.
به هرحال، تلاش چند ماهه کمیته انتشارات در این مورد در قالب دو بخش تنظیم شده است که با مقدمه دوست فاضل و ارجمندم آقای سید ابراهیم ابطحی به نظرتان می‌رسد. امیدواریم انتشار این مصاحبه‌ها سنگ بنایی باشد برای انجام پروژه «تاریخ شفاهی فناوری اطلاعا ت کشور» که سخت در پی تأمین منابع مالی برای آن هستیم.

شکوفه‌های صداقت ورویا، برگ‌های بی‌خزان: پیش‌آهنگان

پیشینه‌نگاری، بی‌حسرت‌خواری، نگاهی تازه به گذشته، برای آینده‌سازی است. توفیق پیشینیان دستمایه امروز ما و شکست‌هایشان، پیروزی‌های در راه، اگر بیاموزیمشان. فراموشی اگر مصیبت فردای ما در کهنسالی است، بی‌حافظگی سازمانی، سرگشتگی و تکرار مکررات رفتن راه‌های بی‌سرانجام گذشته و عمارت ساختن بر آب و برگشتن به نقطه آغازین و گاه پست‌تر و همیشه بر این مدار ماندن، می‌نماید.
در این شماره، که دویستمین حضورگزارش کامپیوتر در نگاه شماست، با فراخوانی اولیه از پیگیران فعالیت‌های بخشی به جستجوی کسانی برخاسته‌ایم که با تلاش‌هایشان طی نیم قرن، این بخش برپاشده، برپا مانده و به همت نوآمدگان دانا و با پشتکار (و کم‌اعتناء به جهان به قول اکتاویو پاز تقلیل، که بسا چیزها در آن، کمینه می‌نماید)، بالنده‌تر هم خواهد شد. از اینان خواستیم کوشندگان بی‌ادعا و پرتلاش را (که از زحمات سالیانشان بارقه‌هائی از امید و حرکت و رشد و تغییر و بهبود به جا مانده است) به ما معرفی کنند تا در فراخوانی از آنان، با پرسش‌هائی کوتاه و اطلاع‌یابی از گوشه‌ای از تلاش‌های بی‌چشمداشتشان، زحماتشان را ارج نهیم تا جوانان در راه، از این قدرشناسی، توانی مضاعف بیابند.
پوزش‌خواهانه باید اعتراف کنیم در فراخوان اول و نظرسنجی دوم، بسا کسان شایسته که در این میان ناعادلانه، فراموش شدند، چه آنان که به چشم نمی‌آیند عموماً دیده داستانند. و این‌که هر صورتی از اسامی،  بیش از حقانیت، سهم از دانش و سلیقه نگارندگانش می‌برد. اما چاره چیست؟ شکل‌گیری حافظه سازمانی برای این بخش آرزوی دیرینه ماست که بالغ بر ده سال است در قالب نقد و ارائه راه‌حل آن را بیان می‌کنیم و پی می‌گیریم و دریغ از توان تأمین منابع ناچیز آن. به امید روزی که طرح موزه رایانه ایران حتی در شکل کمینه و گونه مجازی آن برپا شود تا در قالب آن از طریق ایجاد این حافظه روزآمد، نسل به نسل بالنده‌تر، آینده بر دوش توفیقات و شکست‌های ناگریز گذشته برپا شود. اما، این قدم اولی است که می‌تواند با تهیه یک تاریخ‌نگاری شفاهی چند رسانه‌ای از گفتگو با پیشینیان و اکنونیان پیش‌آهنگ، شالوده اولیه آن حافظه سازمانی شود که تأخیر در انجام آن با سفر ناگزیر گروهی، خسارت‌بار است. آنچه هم‌اکنون با فقدان برخی از پیش‌کسوتان تاریخ‌ساز عملاً در معرض آسیب است. به این بهانه این مجموعه تقدیم می‌شود به روان همیشه حاضر دکتر مرتضی انواری از مؤسسان انجمن انفورماتیک ایران که از برپادارندگان این سرا بود، یادش گرامی باد.نام و نام خانوادگی:
              سید ابراهیم ابطحی
محل و سال تولد :
               1334، کرمانشاه
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و محل اخذ آن:
                کارشناسی ارشد علوم رایانه، دانشگاه صنعتی شریف
آخرین محل و سمت کاری:
               عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
                   abtahi@sharif.edu

 • شرح مختصری در مورد کارگاه تجربه آموزش انفورماتیک. (حداکثر یک پاراگراف)
 • پروژه کارگاه تجربی آموزش انفورماتیک (1368)، نقطه آغازین کارهای تجربی- پژوهشی بود که در پی جمع‌بندی پایان‌نامه تحصیلی‌ام با عنوان نقش انفورماتیک در برنامه توسعه در ایران و آسیب‌شناسی انجام شده در آن با کمک شورای عالی انفورماتیک کشور و شرکت داده‌پردازی ایران انجام دادم. در این پروژه با نمونه‌سازی و اجرای کلاس‌های آموزش رایانه با طرح درس‌های مدون، از سطوح پیش‌دبستانی تا دانشگاهی و حرفه‌ای به تعیین سطوح مناسب شروع این آموزش‌ها در ایران پرداخته شد. تبعات این پروژه بعدها، منجر به تدوین و اجرای طرح کاد مدرسه‌ای رایانه، تدوین کتاب درسی رایانه سوم دبیرستان، برپائی هنرستان‌های رایانه و ارائه دیپلم رایانه در ایران شد. این فعالیت‌ها را با برپائی مرکز آموزش انفورماتیک در شرکت داده‌پردازی و کار روی استثنائی‌ها از جمله ناشنوایان ادامه دادیم و نتایج سالیانه آن را در نمایشگاه‌های سالیانه کامپیوتر تهران ارائه نمودیم. سپس در دبیرستان دخترانه تیزهوشان فرزانگان مرکز اطلاع‌رسانی دانا را دایر کردیم و در پی آن اینترانت آموزشی روزبه، اطاق هوشمند سیبرنتیکی و مدرسه مفهومی لوگو را در مرکز آموزشی پسرانه روزبه طراحی و اجرا کردیم. این‌گونه فعالیت‌ها را با وقفه‌های ناخواسته با استفاده از فرصت‌ها هنوز پس از 22 سال پی می‌گیرم و  به نتایج مقطعی و سرانجام آن امیدوارم. آخرین فعالیت در این زمینه گفتگوهای ساخت‌یافته با مدیران و مدرسان دبیرستان دخترانه خرد در زمینه تبعات حضور دانش‌آموزان در جهان مجازی بود که تابستان امسال برگزار شد. مدیران و همکاران یاور این پروژه‌ها که قدر شناسانه لایق یادآوری هستند: همکاران– مهندس حسین غفاری گرکانی، مهندس پرویز یوسفی کردستانی، دکتر شایا ضیغمی، مهندس سعید نعمتی گیو، مهندس محمود محسنی‌نیا، دکتر میر حسین دزفولیان، مهندس زهرا میرحسینی اسفندانی، مهندس مریم کیا، دکتر زهرا موسوی، آقایان صادقی و جوادی‌نیا و مدیران پشتیبان- مهندس برات قنبری، مهندس مسیح قائمیان، دکتر علی کرمانشاه، مهندس مهدی خادم ازغدی، زنده یاد مهندس جعفر علاقمندان، خانم مهندس خیریه بیگم حائری‌زاده و مهندس رحیم کلاهدوز بوده و هستند.  
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • از اولین روزها به واسطه حضور در دانشگاه صنعتی شریف با انجمن انفورماتیک آشنا شدم. با نوشته‌های دکتر پرهامی با گزارش کامپیوتر آشنا شدم و پاسخ ضمنی و عالمانه دکتر پرهامی به دیوار نوشته کاغذی ساده اندیشانه آن روزهای من با عنوان تکنوکرات‌ها دارند می‌آیند که از سر شور و نه شعور نوشته بودم، مرا به اندیشه بیشتر و مطالعه و نوشتن از سر دانائی و همکاری با گزارش کامپیوتر واداشت که خوشبختانه هنوز هم ادامه دارد. جایگاه انجمن انفورماتیک به عنوان اولین انجمن مردم نهاد علمی بخش رایانه به واسطه استمرار بدون لغزش فعالیت‌هایش ارزشمند است. همچنین گزارش کامپیوتر بابت حضور 32 ساله و دویست شماره‌ای، در حوزه نشریات تخصصی و حرفه‌ای قابل اعتنا است و همه این‌ها علاوه بر تلاش همه همکاران سالیان انجمن به همت دو نفر میسر شده که باید قدرشناس زحماتشان بود: دکتر بهروز پرهامی و آقای ابراهیم نقیب زاده مشایخ.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟  
 • معلمی به عنوان حرفه اصلی و کمی کار پژوهشی و حرفه‌ای بابت کسب توان آموختن مطالبی که با کمی مهارت حرفه‌ای همراه باشد، کاری بوده که از گذشته تاکنون پی گرفته‌ام (هر چند دومی در شرایط کنونی دچار توقفی ناگزیر شده که امیدوارم مقطعی باشد). کاری که بسیار کسان با کیفیت بسیار بهتر از من این سال‌ها انجام داده‌اند. تنها اهمیتی که برای فعالیت‌های خود قائلم و بابت آن شکر گزارم، اینست که تنها کارهائی را کرده‌ام که باور و دوست داشته‌ام و غیر از این هم چیزی نخواسته و نمی‌خواهم.  
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • انتخاب‌های من دکتر پرهامی و وایزن بام هستند، هرچند نام بردن از یک فرد غیرمنصفانه است، زیرا کمتر کاری در زمان با تلاش انفرادی سامان می‌گیرد. بنابراین با نکوداشت استاد زنده یادمان، دکتر مرتضی انواری که آموزش رایانه در کشور مدیون پیشگامی‌های اوست. در بخش آموزش دانشگاهی در نیمه اول نیم قرن فعالیت این بخش دکتر بهروز پرهامی با گستره وسیعی از خدمات بی‌بدیل و در نیمه دوم دکتر محمد قدسی با رفتارهای کیفیت محور، تلاش‌های دلسوزانه و جایگاه یکی از اولین تمام استادهای این رشته، تأثیرگذار می‌دانم. در صنعت و بخش خصوصی، دکتر محمد صنعتی مؤسس شرکت نرم‌افزاری سینا با توفیق به یادماندنی و تکرار نشدنی واژه‌پرداز زرنگار و آقای محمود نظاری مدیر موفق شرکت همکاران سیستم بابت توسعه، بلوغ و تکامل تدریجی نهادی خصوصی که در شرایط کنونی استوار در بورس حضور دارد، متشکل از مجموعه شرکت‌های متعددی است، سودآوری عیان قابل ملاحظه در عین داشتن واحد تحقیق و توسعه دارد، حضوری انکار نشدنی داشته‌اند. در بخش مدیران دولتی مهندس برات قنبری به جهت نگاه آینده‌نگرانه و حوصله مدیریتی بابت تحقق طرح‌های نوآورانه زمان‌دار و مهندس نصرالله جهانگرد، بابت تحول ارتقاء بخش به بخش انفورماتیک با حضور در حساب‌های ملی، توفیق‌های متاسفانه ناچیز انگاشته شده طرح تکفا و شفاف‌سازی فعالیتی مدیریتی دولتی با مستندسازی و نشر هم‌زمان مستندات و استمرار بلند نظرانه فعالیت‌ها تاکنون، فراموش نشدنی می‌دانم. در بخش مجموعه‌های مردم نهاد و انجمن‌های علمی آقای ابراهیم نقیب زاده مشایخ که تصور امکان استمرار بقای انجمن انفورماتیک ایران و دو ماهنامه گزارش کامپیوتر بدون حضور، زحمات سخاوتمندانه، طاقت‌فرسا و ثمربخش ایشان نشدنی است. فرانک جورج و نگاه آینده‌نگرانه او در دهه هفتاد میلاد در کتاب سلطه ماشین و اشاره به مفهوم آلودگی اطلاعاتی که تصور آن در چهار دهه پیش دشوار بود، را می‌پسندم همان‌طور که نگاه کاوشگر وایزن بام را به خوش‌بینی تافلر ترجیح می‌دهم و تنها با معیار توفیق گسترش به کارگیری عمومی رایانه در جهان، نقش بیل گیتس، و مایکروسافت به عنوان، مجموعه مدیران جوان، نوآور و جسور را تا مدت‌ها  تکرار نشدنی می‌دانم.  
 • جالب‌ترین اثرهنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • خوشبختانه این موارد فراوانند و نام بردن از یک اثر، زحمات سیزیف گونه هنرمندان ما را نادیده می‌گیرد و هم مرا از معرفی آثاری که شادی‌های که برایم به بار آورده‌اند محروم می‌کند که از آن نمی‌گذرم. در همین ماه‌های اخیر با این آثار رضایت‌های ماندگاری را تجربه کرده‌ام که سپاسگزار خالقان آن هستم:
  موسیقی: کنسرت همنوازان حصار: کار مشترک همایون شجریان و علی قمصری.
  پی آیند تلویزیونی: وضعیت سفید، کار حمید نعمت الله.
  نمایشنامه صحنه‌ای: جیره‌بندی پر خروس برای سوگواری، کار علی نرگس‌نژاد.
  فیلم : اینجا بدون من، کار بهرام توکلی و جدائی نادر از سیمین، کار اصغر فرهادی.
  متن نمایشی : تاراج‌نامه، نوشته بهرام بیضائی.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
  گرایش بیشتر به فناوری اطلاعات سبز و آداب فناوری اطلاعات و آموزش آن‌ها تا بتوان در کنار فرصت‌ها از تهدیدهای به کارگیری گسترده اش کاست و آسایش بیشتر ناشی از به کارگیری آن را با آرامش آفرینی همراه کرد.

 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
  دانشجوی عزیزی که درسی را در دهه هفتاد با من داشت (که فکر می‌کنم متأسفانه قبول نشده بود)، در آن سال‌ها سه کاریکاتور از من کشید و به من داد که در اینجا تصویر آن‌ها رامی‌آورم (اگر اشتباه نکنم آقای کاظم اردکانیان بود که دوستانش فرهاد صدایش می‌زدند و کاریکاتورها را هم به همین نام امضاء کرده است و اینک ایران نیست و هر کجا هست، برایش آرزوی توفیق دارم)، او به عنوان دانشجوی من، در تشخیص عدم یادگیری خود و علت آن قطعاً محق بود، اما من به عنوان معلم او ضمن داشتن حق پذیرش یا عدم پذیرش دلایل، با پذیرش عدم تحقق یادگیری در او، خود را موظف به رفع این ایرادات و تقصیر می‌دانسته و می‌دانم. به عنوان معلمی که پس ازسال‌ها تدریس کماکان عاشقانه این حرفه را، به علت آنچه که از نسل‌های مختلف دانشجویان مستمرا می‌آموزم، دوست دارم، دو دهه است برای رفع این ایرادات می‌کوشم و فکر نمی‌کنم کاملاً موفق شده باشم اما آرزو دارم پیش از پایان ایام معلمی، اندکی در رفع این ایرادات موفق شوم و با این آرزوست که کماکان تلاش می‌کنم.


 

نام و نام خانوادگی:
احمد بنای یزدی‌پور
محل و سال تولد :
  1334 مشهد
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و محل اخذ آن:
         لیسانس ریاضی و علوم كامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف 1361
آخرین محل و سمت کاری:
          مدیر عامل شركت داده‌كاوی ایران
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
yazdipur@gmail.com

 • شرح مختصری در مورد نگارش TeX فارسی. (حداکثر یک پاراگراف)
 • نگارش TeX پارسی، به ‌عنوان برنامه‌ای برای حروفچینی و صفحه‌بندی متون علمی به ویژه فرمول‌های ریاضی، در سال 1367 شروع شد و نسخه بسته‌بندی شده آن در 1372 عرضه شد. در حین نگارش این برنامه نمونه‌ای از عملكرد آن برای پروفسور كنوث، كه سازنده اصلی TeX است، فرستاده شد و ایشان از آن شادمان گشته و نامه‌ای در جهت تقدیر ارسال نمودند.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • از ابتدای تشكیل انجمن آن را می‌شناختم و نشریه گزارش كامپیوتر را به عنوان دریچه‌ای به اوضاع روزآمد انفورماتیك و علوم كامپیوتر مطالعه می‌كردم.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • به نظرم مهم‌ترین كارهایی كه انجام داده‌ام شناسایی اشكال‌های ساختاری در محیط‌های اطرافم بوده است كه به نتایجی مانند تغییر ساختار شركت‌ها، مؤسسات یا گروه‌های كاری، انعقاد قراردادهای بازسازی یا بازتعریف مأموریت‌ها منجر شده است. اكنون مشغول مطالعه در حوزه زبان فارسی برای حضور در محیط رایانه هستم.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • دكتر انواری به خاطر تأسیس مراكز مهم فناوری اطلاعات. پروفسور كنوت به خاطر كتاب هنر برنامه‌سازی كامپیوتر  
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • ترجمه فارسی حكمت اشراق سهروردی.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • در ده سال آینده در حوزه علوم كامپیوتر مفاهیم جدیدی متولد نخواهد شد ولی فناوری‌های جدیدتری برای آزمایش و به‌كارگیری مفاهیم موجود پیدا خواهد شد.  
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • تعریف فرازبانی برای توصیف زبان فارسی.

 

نام و نام خانوادگی:
          منصور جم‌زاد
محل و سال تولد:
           رودسر 1332
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
            دكترا– مهندسی كامپیوتر– دانشگاه واسدا – توكیو- 1989
آخرین محل و سمت کاری:
             دانشیار - دانشكده مهندسی كامپیوتر– دانشگاه صنعتی شریف
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
              sina.sharif.edu/~jamzad

 • شرح مختصری در مورد مسابقات روبوکاپ در کشور. (حداکثر یک پاراگراف):
 • معرفی پروژه روبوكاپ به دانشگاه‌های ایران در سال 1997 توسط آقای ایمان (جعفر) ادیبی كه در آن زمان دانشجوی دكترا در دانشگاهUSC  آمریكا و عضو تیم روبوكاپ دانشگاه خود بودند صورت گرفت. ایشان این پروژه را به طور هم‌زمان به چند دانشگاه و مركز پژوهشی دولتی در تهران معرفی کردند و تنها دانشگاه صنعتی شریف ابراز علاقه نمود كه این پروژه را در ایران شروع نماید. و از بین استادانی كه موضوع پروژه با زمینه كاری آن‌ها مرتبط بود بنده علاقه‌مند به شروع و راه‌اندازی آن شدم. اولین حضور اولین تیم روبوكاپ ایران به حمایت همه جانبه دانشگاه و بخصوص ریاست محترم وقت دانشگاه جناب آقای دکتر سعید سهراب‌پور، سرپرستی اینجانب و به همراه یك تیم هفت نفره از دانشجویان دانشكده مهندسی كامپیوتر و مهندسی مكانیك به عنوان مشاهده‌گر مسابقات در 1998 در مسابقات روبوكاپ پاریس حضور یافت. و سپس همین گروه پس از انجام حداقل 20 هزار نفر ساعت كار در سال 1999 در مسابقات بین‌المللی روبوكاپ در رشته روبات‌های اندازه متوسط در سوئد شركت نمود و در اولین حضور خود مقام اول در بین 12 تیم از دانشگاه‌های كشورهای غربی و ژاپن را به دست آورد. فعالیت این تیم طی سال‌های 2000 الی 2002 نیز ادامه یافت و هرساله در مسابقات بین‌المللی موفق به کسب مقام‌های اول یا سوم شد. از سال 2001 لیگ‌های شبیه‌سازی، روبات‌های اندازه کوچک و امدادگر توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و به سرپرستی به ترتیب دکتر حبیبی، دکتر منظوری و دکتر جهانگیر از اساتید دانشکده مهندسی کامپیوتر راه‌اندازی شده و بسیاری از این تیم‌ها نیز در مسابقات بین‌المللی رتبه‌های اول و برجسته‌ای را کسب نمودند. موفقیت (شاید باور نکردنی) تیم‌های دانشگاه صنعتی شریف ضمن معرفی این زمینه جدید علمی به جامعه دانشگاهی ایران باعث بروز علاقه و اعتماد به نفس بین دانشجویان سایر دانشگاه‌های کشور شد و خوشبختانه در حال حاضر بالغ بر ده هزار نفر دانشجو و دانش‌آموز در زمینه‌های مختلف روبوکاپ فعالیت دارند و در مسابقات روبوکاپ داخل کشور (IranOpen) که از سال 2006 به همت دانشگاه آزاد اسلامی قزوین هر ساله برگزار می‌شود و همچنین در مسابقات بین‌المللی بسیار فعالانه حضور دارند و خوشبختانه هرساله شاهد خبرهای زیادی از موفقیت تیم‌های دانشگاه‌های ایرانی در مسابقات بین‌المللی هستیم.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف) .
 • انجمن انفورماتیك ایران قدیمی‌ترین انجمن علمی در زمینه كامپیوتر در ایران است كه فكر می‌كنم تأسیس آن به سال‌های اوایل انقلاب برمی‌گردد و همچنین نشریه گزارش كامپیوتر نیز قدیمی‌ترین نشریه علمی در زمینه كامپیوتر است كه با تلاش صادقانه هیأت تحریریه آن تا به امروز توانسته است بدون وقفه هر ماهی یك نسخه آن را به چاپ برساند. اكثر مؤسسین انجمن و اعضای هیئت تحریریه نشریه از همكلاسی‌ها و دوستان زمان دانشجویی من هستند.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف).
 • بیشترین فعالیت جدی و موفق من در زمینه راه‌اندازی پروژه روبات‌های فوتبالیست اندازه متوسط (روبوكاپ) در طی سال‌های 1998 الی 2002 در ایران بود. در این پروژه برای اولین بار در ایران روبات‌های متحرك خود كار (autonomous) مجهز به سیستم بینایی ماشین به طور كامل در دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شد. البته این مهم با حمایت همه جانبه دانشگاه، پشتكار و تلاس بسیار زیاد دانشجویان دانشكده مهندسی كامپیوتر و مهندسی مكانیك و همچنین حمایت‌های جدی مدیران ارشد دانشگاه صنعتی شریف امكان‌پذیر شد.
   در سال‌های اخیر علاوه بر تدریس دروس تخصصی پردازش تصویر و بینایی ماشین در دوره تحصیلات تکمیلی، بیشترین فعالیت پژوهشی من در زمینه‌های الگوگذاری نامرئی (Watermarking) ، نهان‌نگاری تصویر و بازیابی تصاویر مبتنی بر محتوا بوده است.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.  
 • دكتر احسان‌اله كبیر– استاد دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر– دانشگاه تربیت مدرس
   مانوالا ولاسو– استاد هوش مصنوعی و روباتیك– دانشگاه كارنگی ملون- آمریكا
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • فیلم  I,robot 
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف).
 • قسمت عمده‌ای از سفارشات،‌ خرید،‌ كسب اطلاعات،‌ برقرای ارتباطات و تعاملات در سطوح مختلف بین انسان‌ها با هم و انسان‌ها و سازمان‌ها از طریق نسخه پیشرفته‌ای از تلفن همراه انجام می‌شود. حجم معاملات الكترونی بسیار افزایش یافته و مشاغل و تکنولوژی‌های جدید مرتبط با دانش کامپیوتر به جامعه جهانی معرفی خواهند شد. سیستم‌های بینایی ماشین برای تشخیص انسان‌ها و سایر موارد و سیستم‌های تشخیص و تولید گفتار توسط كامپیوتر بسیار پیشرفت می‌كنند كه در نتیجه اتوماسیون در سطوح گسترده‌تری از تعاملات روزمره انسان‌ها محقق می‌شود.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • راه‌اندازی یك شركت فعال و موفق در زمینه بینایی ماشین و روباتیك.

 

نام و نام خانوادگی:
                 نصراله جهانگرد
محل و سال تولد:
                تهران 1336
آخرین مدرك و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
                كارشناسی مهندسی كامپیوتر – دانشگاه شهید بهشتی سال 1363
                كارشناسی ارشد مهندسی مدیریت صنعتی- دانشگاه امیركبیر سال 1373
آخرین محل و سمت كاری:
                 عضو هیئت علمی مركز تحقیقات مخابرات ایران
نشانی الكترونیكی برای تماس دوستداران شما در انجمن:  
                 Jahangard@takfa.ir

 • شرح مختصری در مورد طرح تكفا. (حداكثر یك پاراگراف)
 • اولین برنامه یكپارچه و منسجم توسعه و كاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران حاوی پروژه‌های مختلف برای كلیه بخش‌های اقتصادی،‌ اجتماعی، فرهنگی و انتظامی كشور.
  - زمینه‌ساز و تأمین‌كننده بستر شكل‌گیری رویكرد اقتصاد دانش بنیان برای برنامه‌های توسعه بلند مدت و میان مدت كشور.
  - تبیین جامعی از ارزش و اهمیت فناوری اطلاعات در گسترش و فعالیت بهینه اداری- اجرایی كلیه بنگاه‌ها و كشور.
  - ارتقاء و اهمیت نقش و مسئولیت كارشناسان و متخصصان فناوری اطلاعات كشور.
  - مشاركت در شكل‌گیری هسته‌ها و نهادهای توسعه دانش بنیان مثل مراكز رشد، پارك‌های علم و فناوری و مناطق ویژه (كریدور) علم و فناوری.
  - مشاركت در شكل‌گیری سازمان با ارزش نظام صنفی رایانه‌ای كشور.
  - عمومیت بخشی به گسترش پروژه‌های فناوری اطلاعات در سراسر كشور و صنعتی برای اشتغال ارزش افزا برای نسل جدید كشور.
 • با انجمن انفورماتیك ایران و نشریه گزارش كامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن ها قائلید؟ (حداكثر یك پاراگراف)
 • تقریباً از اوان تأسیس انجمن عضویت داشته‌ام كه مصادف با ایام دانشجویی در رشته كامپیوتر بود. خوشبختانه با زحمات گرانقدر هیئت مدیره انجمن به ویژه جناب آقای مشایخ به‌طور مستمر فعالیت داشته و منشأ خدمات و روشنگری‌های وسیعی در زمینه‌های نوین و توسعه علمی فناوری اطلاعات در كشور بوده است.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات كشور چه بوده و اكنون چه می كنید؟ (حداكثر دو پاراگراف)
 • مشاركت در تغییر پارادایم استراتژیك نگاه به فناوری اطلاعات در كشور از یك اقدام منفرد و شاید لوكس به یك رویكرد حیاتی توسعه- رشد و توان مندی اقتصادی، اجتماعی،‌ فرهنگی.
   -شكل‌گیری نگاه كلان در نزد فعالان بخش خصوصی و دولتی و مآلاً توجه به جایگاه فناوری اطلاعات به عنوان یك ضرورت استراتژیك فعالیت‌های كلیه قلمروهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور.
  - امروزه به رغم تنگناهای زیاد اجرایی، تحصیل در فناوری اطلاعات وسیع‌ترین قلمرو آموزشی كشور شده است و این نیروی عظیم سرمایه تحولات و بالندگی بزرگی خواهد شد.
  - من كماكان در جهت تحقق و تعمیق كاربرد فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف در نقش مشاور فعال بوده و هستم و در عموم پروژه‌های بزرگ كشور از جمله پروژه كارت سوخت، سیستم‌های فاوا مربوط به زمین و املاك ثبتی، سیستم‌های پولی- بانكی در حد مقدور مشاركت و كمك داشته‌ام.
 • یك فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یك نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن اور از نظر خودتان بنویسید.
 • به نظرم هنوز می‌توان از مرحوم  آقای دكتر انواری به عنوان یك شاخص نام برد كسی كه در دهه 50 ده‌ها سال جلوتر با پیش‌بینی صحیح از آینده مبادرت به راه‌اندازی نظام آموزشی تخصصی فناوری اطلاعات در كشور كرد و حتی برخی انتخاب‌های او كه بعد از انقلاب فرهنگی مسكوت ماند مثل رشته تحقیق در عملیات به تدریج شناخته می‌شود كه باید مجدداً برپا گردد.
  در سطح جهان خلق محیط وب رویكرد تغییر پارادیم اساسی به فناوری اطلاعات و كامپیوتر از یك ابزار منفرد به جهان شبكه‌ای و بنیانگذاری جهان سایبر است. آقای تیم برنزلی ارتباط همه جا، همه كس، هر زمان را  در جهان فیزیكی برای همه مقدور و ممكن گردانید.
 • جالب ترین اثر هنری یا علمی كه اخیراً خوانده اید یا دیده اید (اعم از كتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ...) و نظرتان را جلب كرده است نام ببرید. 
 • كتاب اخیر تافلر (ثروت انقلابی) توجه مرا جلب كرد ولی تلاش مجدد بیان نظرات سابق او بود و سخن نویی نداشت.
  فیلم  ملک سلیمان از نقطه نظر نگاه داستانی و رویكرد تكنیكی فناوری اطلاعات در فضای سینمای ایران می‌تواند نقطه پرش خوبی باشد.
  من به قلمروهای كاربردی و تلفیقی فناوری اطلاعات با سایر حوزه‌ها بیشتر توجه داشته‌ام و مطالعات Systems of Systems را دنبال می‌كنم.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش بینی می كنید؟
 • از نظر فنی و سرویس‌ها، ارتباط باند پهن بی‌سیم و چند رسانه‌ای به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان در دسترس قرار خواهد گرفت حتی فراتر از امكان كنترل‌های محلی، و تأثیر زیادی بر محدوده بازارهای منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت و البته در سایر قلمروها نیز تغییرات دگرگون‌كننده‌ای به وجود می‌آورد.
  اقتصاد دانش بنیان برنامه توسعه همه كشورها شده وتولیدات مختلف از هر چیزی بی‌نهایت می‌شود و تغییر تابع اقتصاد سنتی از عرضه محدود در برابر تقاضای نامحدود به عرضه نامحدود در برابر تقاضای محدود اتفاق می‌افتد یعنی اقتصاد دیجیتالی. مسئله آینده، چگونگی جلب توجه مخاطب و كسب سهم از بازار تفاضا خواهد بود.
  از نقطه نظر تعمیق دانش بشری فناوری اطلاعات مرز بین جهان فیزیك و متافیزیك است و از نظر من، از این مسیر انسان آینده قادر به شناخت وسیع‌تر از جهان فیزیك و ماوراء آن می‌شود. پردازش از راه دور، عملیات از راه دور، انتقال حس و بو، تشكیل پایگاه داده‌های بسیار عظیم از كلیه عناصر حیات از نانو ذرات تا سوپر قطعات و سوپر سیستم‌های جهان و شناخت بیشتر از سرعت در پدیده‌ها  مقدمه احاطه انسان به درك فیزیك و ورود به شناخت متافیزیك خواهد بود.
 • عنوان یك آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • وحدت و انسجام بیشتر مسئولان و دست‌اندركاران كشور در همه سطوح از بالاترین تا پائین‌ترین برای اداره كشور در جهان امروزی پر از رقابت و شكار فرصت‌ها با هدف توانمندی هر چه بیشتر كشور ایران و مردم شریف و مظلوم آن.

 

نام و نام خانوادگی:
               آزاده داننده
محل و سال تولد:  
               1338 تهران
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
               لیسانس کامپیوتر گرایش سخت‌افزار از دانشگاه شیراز در سال 1364
آخرین محل و سمت کاری:

 • مدیر عامل شرکت فن‌آوران اطلاعات بهاران
 • رئیس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران
 • رئیس هیئت مدیره انجمن ملی زنان کارآفرین

نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
danandeh@baharanit.ir

 

 • شرح مختصری در مورد طرح تضمین کیفیت (استاندارد) شرکت‌های نرم‌افزاری. (حداکثر یک پاراگراف)
 • در سال 1378 در انجمن شرکت‌های انفورماتیک و با حمایت وزارت صنایع و شورای عالی انفورماتیک کشور، پروژه‌ای برای طراحی و استقرار نظام تضمین کیفیت در شرکت‌های نرم‌افزاری با هدف حمایت از صادارات نرم‌افزار تعریف شد. در این پروژه طی فراخوانی از شرکت‌های نرم‌افزاری علاقه‌مند دعوت به‌عمل آمد تا مشارکت کنند. بر اساس ضوابط معینی، ده شرکت از میان داوطلبان انتخاب شدند و پروژه آغاز شد. پس از دو سال و در خرداد ماه سال 1380 شش شرکت نرم‌افزاری موفق شدند برای اولین بار در ایران و خاورمیانه گواهی‌نامهISO 9001/TickIT در قالب این طرح دریافت کنند. لازم به توضیح است که کلیه فعالیت‌های آموزشی و مشاوره‌ای این طرح توسط کارشناسان داخل کشور انجام شد.

 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • انجمن انفورماتیک یکی از معتبرترین مراکزی است که فضای مناسبی را برای فعالان حوزه فناوری اطلاعات فراهم نموده تا بتوانند به مبادله دانش و تجربیات خود بپردازند. در شرایط امروز جامعه حرفه‌ای ما، عضویت در انجمن اعتبار محسوب می‌گردد و امیدوارم در اثر تداوم فعالیت‌های انجمن، شاهد آن باشیم که این انجمن به مرکز تولید دانش بومی فناوری اطلاعات و مرکزی برای انباشت تجارب بومی و انتشار و آموزش آن تبدیل شود. قطعاً در این مسیر، نشریه گزارش کامپیوتر برای جلب مشارکت فعالان این حوزه و انتشار و ترویج دانش و تجربه بومی و همچنین دستاوردهای جدید فناوری اطلاعات نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • طرح تضمین کیفیت در شرکت‌های نرم‌افزاری، قطعا یکی از تجارب تاثیرگذار بر سرنوشت کاری و حرفه‌ای من بوده است. این طرح سبب شد من به حوزه استانداردهای فاوا راه پیدا کنم و این مسیر را به‌عنوان یک حرفه دنبال کنم. از این پس در زمینه شناسایی، آموزش، استقرار، بومی‌سازی و ترویج استانداردهای فاوا تلاش بسیار نمودم. بخصوص چون کسب ‌و کار من هم به ‌نوعی به این موضوع گره خورده است، مصالح حرفه‌ای و علایق شخصی‌ام در یک جهت قرار گرفته‌اند. به‌عبارت دیگر همه راه‌ها به استاندارد ختم می‌شود.
  در این راستا آموزش، پیاده‌سازی و استقرار برخی از استانداردهای فاوا را برای اولین بار در کشور انجام داده‌ایم. به‌عنوان نمونه می‌توانم از طراحی و استقرار نظام کارفرمایی پروژه‌های فاوا بر اساس مدل CMMI Acquisition یا طراحی و استقرار نظام مدیریت خدمات فاوا بر اساس استاندارد ISO/IEC 20000 و ITIL نام ببرم.
  از جمله موضوعات دیگری که می‌توانم اشاره کنم همکاری با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در زمینه فعال‌سازی شاخه مشاوران حقیقی در قالب راه‌اندازی کمیسیون مشاوران حقیقی در اواخر دوره اول این سازمان و همچنین فعال‌سازی کمیسیون استاندارد در دوره دوم است که دستاوردهای قابل ذکری دارد. از جمله می‌توان به تنظیم مناسبات با سازمان ملی استاندارد، مبادله تفاهم‌نامه همکاری بین دو سازمان و تشکیل کمیته متناظر فنی برای مشارکت در تدوین استانداردهای حوزه فاوا نام برد. حاصل این فعالیت‌ها این است که سازمان ملی استاندارد با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان یک نهاد تخصصی در حوزه فاوا دارای تعاملات سازمان ‌یافته‌ای است.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • از نظر من همه کسانی که در وضعیت فعلی جامعه ما و علیرغم فرصت‌های کاری که به صورت بالقوه برای همه دانش‌آموختگان حوزه فاوا در خارج از ایران وجود دارد، در ایران مانده‌اند و در راه اعتلای این صنعت و کشور فعالیت می‌کنند، به یک اندازه شاخص هستند. در این میان کسانی هستند که در ایجاد فضای مناسب، تاثیر ماندگار و عمیقی داشته‌اند. از جمله می‌توان از آقای دکتر انواری موسس مدرسه عالی کامپیوتر نام برد که آموزش‌های آکادمیک کامپیوتر را در ایران آغاز کردند. و نیز همچنین در زمینه ایجاد فضای مناسب از منظر کسب‌ و کار می‌توان از مؤسسین انجمن شرکت‌های انفورماتیک و سازمان نظام ‌صنفی رایانه‌ای نام برد. آقای مهندس سعیدی نائینی به‌عنوان فرد شاخص این حوزه نامی ماندگار و به‌یاد ماندنی هستند.
  در کنار همه این‌ها اگر امروز به عنوان یک فعال حوزه فاوا به خود می‌بالیم که 32 سال است که در این حوزه کار تشکیلاتی انجام می‌شود و نشریه تخصصی داریم که به شماره 200 رسیده است، به انجمن انفورماتیک و مؤسسان آن می‌رسیم. بی‌تردید آقای مهندس نقیب‌زاده مشایخ در کنار همه تجارب و فعالیت‌های تاثیرگذار خود، از این منظر نیز نامی ماندگار هستند.
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • قید اخیر را گذاشته‌اید، موردی را به خاطر نمی‌آورم ولی از جمله کارهای هنری که از قدیم همواره نظرم را به‌خود جلب کرده است قطعه چهارفصل اثر ویوالدی است. 
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • مهم‌ترین خصیصه فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر این بوده که تاثیر محدودیت‌های زمانی و مکانی را در تعاملات اقتصادی و اجتماعی به حداقل سطح ممکن رسانده است. در سال‌های آتی به شرط وجود زیرساخت‌های لازم (فنی، اجتماعی، قانونی و ...) همین جریان ادامه خواهد داشت و شیوه‌های جدیدی برای انجام کارهای معمول (مانند آموزش، تولید و ساخت، ارائه خدمت و ...) ابداع خواهد شد.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • اینترنت پرسرعت!!

 

نام و نام خانوادگی:
سید محمد تقی روحانی رانکوهی
محل و سال تولد:
 رودسر، گیلان 1326
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
دیپلم مطالعات عالی تخصصی DESSدر تله انفورماتیک، دانشگاه پیر و ماری کوری (پاریس6)، فرانسه 1979
آخرین محل و سمت کاری :
دانشگاه شهید بهشتی، دانشیار دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
rohani@sharif.ir  و  rohani@sbu.ac.ir

 

 • شرح مختصری در مورد تألیف نخستین کتاب پایگاه داده ها به زبان فارسی .
 • کتاب مقدمه‌ای بر پایگاه داده‌ها (بانک اطلاعاتی)، در سال 1371 پس از ده سال تجربه
  تدریس در پایگاه داده‌ها نوشته شده، حاوی مباحثی است در شرح و بسط مفاهیم اساسی
  پایگاه داده‌ها، و مخاطب آن در اساس دانشجویان دوره کارشناسی کامپیوتر بوده است. از
  ویژگی‌های کتاب این است که پیش از پرداختن به جنبه‌های عملی، اصول پایه‌ای دانش
  پایگاه داده‌ها را در چندین فصل به‌طور مفصل پوشش می‌دهد و این لازمه به کارگیری
  آگاهانه پایگاه داده‌ها در عمل است . این کتاب چندین سال به عنوان منبع درسی درس
  پایگاه داده‌ها در دانشگاه‌ها استفاده می‌شده است پیش از آن‌که کتاب «مفاهیم بنیادی
  پایگاه داده‌ها» به همین قلم جایگزین آن شود. کتاب در سال 71 به عنوان کتاب شایان
  تقدیر سال معرفی شد .
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟
 • من با انجمن از همان اوایل تأسیس آن آشنا شده‌ام و به گمانم در برخی جلسات اولیه آن نیز شرکت داشتم. با نشریه گزارش کامپیوتر هم از همان اوایل همکاری می‌کردم و چند مقاله در آن از من به چاپ رسیده است. فکر می‌کنم این نشریه، اولین نشریه در زمینه فناوری اطلاعات است و نقش قابل توجهی در انتقال این فناوری به ویژه در جنبه‌های فنی و کاربردی داشته و دارد. من خودم هم نشریه را می‌خوانم و برخی مطالب آن برایم سودمندند .
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟
 • به گمان خودم، مهمترین وجه کار من در 33 سال گذشته نشر دانش مهندسی داده‌ها از طریق تدریس در دانشگاه‌ها و تألیف و ترجمه 12عنوان کتاب دانشگاهی بوده است که برخی از این کتاب‌ها مستقیماً متون درسی در بسیاری دانشگاه‌های کشورند. در حال حاضر اکثر وقتم را در خانه به مطالعات شخصی در ادبیات و تاریخ می‌گذرانم، در عین حال که کماکان تألیف و ترجمه متون دانشگاهی و پژوهش در مهندسی داده‌ها را ادامه می‌دهم و با دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف هم همکاری دارم .
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • من در این 33 سال کار دانشگاهی، شاهد خدمات ارزشمند بسیاری از همکاران دانشگاهی بوده‌ام. ضمن ادای احترام به همگی آن‌ها و نیز به مهندسان و کارشناسان با تجربه در فناوری اطلاعات، اگر باید از یکی از آن‌ها یاد کنم، آقای دکتر انواری را نام می‌برم که از پیشگامان بنیانگذاری آموزش عالی انفورماتیک در ایران بودند. یادشان گرامی. و اما در سطح جهان، با توجه به حیطه کاری خودم می‌توانم نظر بدهم و آقای سی‌جی‌دیت را نام می‌برم که با حدود چهل سال پژوهش در زمینه دانش و تکنولوژی پایگاه داده‌های رابطه‌ای، مرجع مسلم و بی‌نظیر جهانی در این زمینه هستند .
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید (اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ...)  و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید .
 • اخیراً کتاب «تنهایی پر هیاهو» نوشته بهومیل هرابال را خوانده‌ام و به نظرم بسیار جالب آمد .
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش بینی می کنید؟
 • روند گسترش این فناوری در دهه‌های اخیرشان می‌دهد که در دهه آینده فناوری اطلاعات بیش از پیش در زمینه‌های مختلف زندگی انسان تأثیرگذار خواهد بود. گویی همه کارها از فعالیت‌های شخصی و اجتماعی سو به انفورماتیزه شدن دارد .
  شاید بی مناسبت نباشد که به همان جملت آغازین پیشگفتار همین کتاب پایگاه داده‌ها
  -که از آن یاد کردید- اشاره کنم . انگار آنچه که بیست سال پیش در آنجا وصف کرده‌ام
  بیش از پیش در حال تحقق است :
  فراموشی آرمان‌های«یتوپیای اندیشمندان کهن» و ظهور تازنده «کامپیوتوپیای فن مداران و دانش سالاران» که در آن «همه چیز تحت امر و کنترل نئوماشین» خواهد بود.
  «حتی خود انسان!»
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده :
 • من در جوانی آرزو داشتم یک نقاش حرفه‌ای شوم .

 

نام و نام خانوادگی:
محمد سپهری راد
محل و سال تولد:
تهران، اگر كمی صبر می‌كردم، نوروز به دنیا می‌آمدم، اما نشد و زادروزم 19 اسفند 1322 شد
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
دكتری، از دانشگاه Wales در انگلستان و به سال 1357 در رشته فیزیك الكترونیك
آخرین محل و سمت کاری:
از اسفند ماه 86 به طور نیمه وقت و از مهر ماه 88 كه تدریس در دانشگاه را رها كردم به طور تمام وقت، با شركت گام الكترونیك به عنوان مدیر آموزش همكاری دارم. كارم عمدتاً نوشتن مستندات آموزشی برای محصولات نرم‌افزاری شركت گام است. بالاخره آشنایی با آقای سعیدی از دورانی كه هر دو در خارج از كشور دانشجو بودیم باید به كاری بیاید!
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
Sepehryrad@gmail.com               

 • شرح مختصری در مورد طرح طبقه‌بندی شرکت‌ها.
 • در طرح طبقه‌بندی شركت‌های انفورماتیك، یك اصل اساسی مورد توجه بود و آن این كه یك شركت به عنوان یك بنگاه اقتصادی، بیش از یك سازمان دولتی منافع اقتصادی خود را تشخیص می‌دهد. در طرح قبلی، كارشناس شورا تشخیص می‌داد كه هر یك از كاركنان شركت، براساس مدرك تحصیلی، سابقه خدمت، رشته تحصیلی، .. چه امتیازی برای شركت می‌آورد. اما در طرح فعلی فرض بر این است كه امتیاز هركدام از كاركنان بدون توجه مستقیم به سایر عوامل، به اندازه‌ای است كه برای شركت سود‌آورند و به درآمد شركت می‌افزایند و این یعنی هر چه درآمد شركت بیشتر، امتیازش بیشتر و ملاك درآمد نیز میزان مالیات پرداختی. این روش آسان، شفاف، منطقی، سریع و قابل اجرا با سیستم‌های كامپیوتری است. اكنون كه به گذشته نگاه می‌كنم بسیار شگفت زده می‌شوم كه چگونه توان یك شركت نرم‌افزاری با مدرك تحصیلی و سابقه كار كاركنانش ارزیابی می‌شد، در حالی كه ممكن است میان دو مدرك تحصیلی در یك رشته و سابقه كار مشابه، فاصله‌ای هم‌اندازه ماه من تا ماه گردون باشد.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟
 • اگرچه چند سالی است كه عضو افتخاری انجمن هستم و این افتخار در مراسم قدردانی از من و آقای مهندس جهانگرد نصیبم شد، اما با انجمن انفورماتیك ایران آشنایی كمی دارم و بیشتر از طریق مجله گزارش كامپیوتر در جریان كارهای انجمن بودم. مجله گزارش كامپیوتر كه در دوران اخیر به طور مرتب منتشر می‌شود، برایم جالب بود و بعضی از قسمت‌هایش مانند اخبار مربوط به ایران و جهان در زمینه كامپیوتر، بررسی كتاب‌ها و بخش سرگرمی را به طور مرتب می‌خواندم و بقیه قسمت‌ها را اجمالاً نگاه می‌كردم. از آنجا كه به نهادهای مردمی اعتقاد بسیار دارم و آن‌ها را از ابزار رشد می‌دانم، انجمن را به عنوان یك نهاد مردمی و یك تشكل علمی با ارزش می‌دانم، بخصوص كه از تلاش چشم‌گیر عده‌ای از اعضا برای پایداری آن كم و بیش آگاهم.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟
 • پیش از آن كه دبیر شورای عالی انفورماتیك كشور شوم، 8 سال معاون وزارت آموزش و پرورش بودم. همان روزهای اول از من خواستند اجازه دهم برای هریك از ادارات كل آموزش و پرورش استان‌ها یك كامپیوتر IBM دست دوم خریداری شود و چون هیچ برنامه‌ای در كار نبود موافقت نكردم. بر حسب تصادف با چند نفر كه هنوز به دوستی با آن‌ها افتخار می‌كنم آشنا شدم و آنان با حدود سه ماه بررسی گزارشی با عنوان نظام جامع انفورماتیك آموزش و پرورش تدوین و ارائه كردند كه مبنای حركت برای استفاده از سیستم‌های انفورماتیك در آموزش و پرورش شد. باكمك یكی از همان افراد كارهای اجرایی شروع شد و در مدت حدود 7 سال مجموعه‌ای از سیستم‌های عملیاتی یك‌پارچه به وجود آمد و تا سال‌ها بعد در كشور نظیر نداشت.
  من در مدت حدود 100 ماه كه دبیر شورای عالی انفورماتیك بودم، پس از آن‌كه تا اندازه‌ای به حوزه كاری آشنا شدم هدف اصلی‌ام را، البته در محدوده اختیارم، انجام كارهایی زیربنایی قرار دادم و سعی كردم كارهای خردی كه شاید به ضرورت زمان در شورا انجام می‌شد كنار بگذارم. با این هدف كارهای زیر را مهم‌ترین فعالیت‌های خودم در شورا می‌دانم
  - طرح طبقه بندی شركت‌های انفورماتیك كه پیشتر شرح آن رفت.
  - كمك به تدوین آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار كه به موجب آن سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تشكیل می‌شد.
  - برگزاری انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای استان در بیش از نیمی از استان‌های كشور تا بشود انتخابات نظام صنفی رایانه‌ای كشور را برگزار كرد.
  - همكاری با مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی در تدوین و تصویب استاندارد صفحه كلید فارسی و یونی‌كد فارسی
  - تدوین و تصویب فاز 1 و 2 نظام مهندسی و استانداردهای تولید و توسعه نرم‌افزار (نماتن)
  -  كارهایی در زمینه حقوق انفورماتیك و گسترش استفاده از نرم‌افزارهای متن باز كه چندان نپایید.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • این كه بتوان در حوزه‌ای كه شاخه‌های فراوان داشته و افراد بی‌شماری در آن كار می‌كنند، یك نفر شاخص نشان داد چندان شدنی نیست. با این وجود به نظرم مرحوم دكتر انواری در انفورماتیك ایران شاخص و پیشتاز بودند و تا آنجا كه من می‌دانم تعدادی از افراد اثرگذار فعلی در انفورتیك ایران دانش‌آموخته مؤسسه‌ای هستند كه ایشان تأسیس كرد. اما در جهان، پایه‌گذاران شركت Google را بسیار شاخص می‌دانم. اگرچه این شركت اكنون تنها با سرانگشت تدبیر آن دو نفر نمی‌گردد، اما راه همان است كه از ابتدا باز شد. این شركت همواره در حال نوآوری است و هر از چندی محصولی نو و ابداعی تازه عرضه می‌كند.  
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • چندی پیش دوستی كه ساكن دیار بی‌بی‌سی است، لینك یك مستند فارسی ساخته صادق صبا در باره عمر خیام را برایم ایمیل كرد. وقتی خواستم در پاسخ پرسش شما این مستند فاخر را نام برم، آن را یك بار دیگر دیدم و بخش‌هایی از آن احساس و هیجانی در من ایجاد كرد كه اشك به چشمم آورد. با شنیدن بعضی از رباعیات در این مستند، احساس كردم خیام كسی است كه ذهنش اوج و رفعت خاصی دارد و چشمش مسائل خرد و حقیر را نمی‌بیند. از طرف دیگر چگونه او توانسته است در 900 سال پیش طول سال را با این دقت اندازه بگیرد و تقویمی بسازد كه دقیق‌ترین است و پس از چند هزار سال تنها یك روز جابه‌جا می‌شود. و سرانجام این كه چه كس به ساخت چنین مستندی سزاوارتر است، بی‌بی‌سی و یا ...؟
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟
 • من نباید جرأت كنم و به این سئوال پاسخ دهم. اما پاسخ را از زبان كارشناسی كه همین سئوال را از او كردند و اخیراً در یك گزارش دیدم، بازگو می‌كنم. فناوری اطلاعات در 10 سال آینده سعی خواهد كرد واسط كاربر (User Interface) هرچه بیشتر به رفتار طبیعی و عادی انسان نزدیكتر شود. فرمان صوتی كه روز به روز گسترش یافته و این روزها كاملا متداول است، در همین راستاست.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • نوشته‌اید یك آرزو یا هدف برآورده نشده را بنویسم. من به جایش یك آرزوی برنیاوردنی را می‌نویسم. شاعری خیال خام پخته، آرزوی محال كرده و چنین سروده است:
  مرد خردمند هنر پیشه را                            عمر دو بایست در این روزگار
  تا ز یكی تجربه آموختن                               در دگری تجربه بردن به كار
  همراه با این شاعر، آرزو داشتم سی و اند سال به عقب برمی‌گشتم و بسیار كارهای كرده را نمی‌كردم و كارهایی می‌كردم كه نكردم و سهم مطالعه و تفكر را بیشتر می‌كردم. اما چنین مجالی به هیچ كس داده نشده است.

 

نام و نام خانوادگی:
امیرحسین سعیدی نائینی
محل و سال تولد:
نائین - 1336
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
لیسانس مکانیک از کشور انگلستان
آخرین محل و سمت کاری:
شرکت گام الکترونیک – مدیرعامل و رئیس هیات مدیره
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:

 

 • شرح مختصری در مورد برپایی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای. (حداکثر یک پاراگراف)
 • تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، که به حق به عنوان بزرگترین دستاورد فعالان فاوا از آن یاد می شود، نتیجه تلاش و همدلی عده بسیاری از شرکت های این حوزه بود. البته نباید از نقش حیاتی بزرگانی چون آقایان مظلوم و جهانگرد و دکتر سپهری‌راد غافل شد. به هرحال به عنوان اولین رئیس این سازمان نهایت تلاش خود را نمودم تا از کیان این دستاورد بزرگ پاسداری نمایم که بازهم اگر همراهی و مساعدت اعضای صنف نبود این امر مهم محقق نمی شد.
  تلخ و شیرین های بسیاری در اولین دوره تجربه نمودم. حتماً باید از دلسوزانی که در برپایی انجمن شرکت های انفورماتیک ایران فعال بودند تشکر و قدردانی نمود.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • هر فعال حوزه فاوا که بخواهد بر علم و دانش خود بیفزاید و با رخدادهای علمی این حوزه در کشور آشنا شود و بداند که پیشگامان علمی این حوزه کدامند باید از زمان دانشجویی با نشریه گزارش کامپیوتر و انجمن انفورماتیک ایران آشنایی پیدا نماید. اینجانب نیز از علاقمندان به این انجمن و از خوانندگان این نشریه بوده و هستم. این روزها بر تعداد این نشریات افزوده شده است. اگر با ضیق وقت روبرو شوم و فقط بتوانم یک نشریه را بخوانم از بین تعداد بسیار این نشریات هنوز گزارش کامپیوتر را انتخاب می کنم.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • در حوزه فاوا بیش از هرچیز نیازمند به تبادل افکار و دعوت از کارشناسان این امر برای بیان مشکلات ودریافت پیشنهادات برای رفع آن‌ها داریم.
  زمانی که در سازمان نظام صنفی فعال بودم حداکثر تلاش خود را نمودم تا با بیان آنچه به نظرم می رسید دیگران را نیز تشویق و ترغیب نمایم تا بی پروا و بدون خودسانسوری مسائل را بیان دارند.
  بانگاهی به گذشته می‌توان ملاحظه نمود که بسیاری از مشکلات پدید آمده پیش بینی شده و توسط صاحب نظران بیان شده است.
  ولی انگار دیار فرنگ بود و ما مسلمان بودیم که فریاد می کشیدیم. در نتیجه گوش شنوایی نبود.
  شاید این اختلاس سه هزار میلیاردی و یا مشکلات امروز برای برپایی دولت الکترونیکی و .... می توانست نباشد.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • من اعتقادی به شاخص بودن فردی خاص ندارم. زیرا یک سلسله از عوامل باید دست به دست هم دهند تا فردی که البته دارای هوش و ذکاوت و اعتقادی راسخ است بدرخشد. و یا به عبارتی توفیق خدمت نصیبش شود.
  بسیار داشته و داریم که استعدادهای درخشانی دارند، اعتقادی راسخ دارند و چون یک یا چند از آن عوامل برایشان مهیا نبوده است نتوانسته اند آن‌طور که باید و شاید به کشور خدمت کنند ولی در بخش دولتی فردی همچون جهانگرد گرچه نتوانست آوازه خود راجهانی نماید ولی شاخص بود. در بخش خصوصی نیز فردی همچون سهیل مظلوم توانست با دلسوزی و پشتکار و هوش و فداکاری منشاء خدمات فراوان شود.
  از افراد شاخص جهانی نیز به علت تنگ بودن پهنای باند اینترنت و فیلتر شدن بعضی سایت ها به ناحق، اطلاعات کافی ندارم.
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • بعضی وقایع اتفاقیه به قدری جالب و حیرت انگیز هستد که تمامی فکر و ذهن آدمی را مشغول نموده و نه نیازی برای دیدن فیلم و تئاتر باقی می گذارند و نه فرصتی برای مطالعه کتاب. مثل همین اختلاس سه هزار میلیاردی و یا اعمال بعضی سیاست های حوزه فاوا که پهنای باند به گونه ای تنظیم شده است که تمامی مفسده های اینترنتی وارد شدند اما اگر قصد انجام کاری مفید برای تحقق آرمان های نظام را داشته باشی نه کافی است و نه قابل دسترسی و نه ارزان.  
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • باکمی خوش بینی پیش بینی می کنم که بعضی از وعده های سال های گذشته مسئولین مربوطه همچنین رفع پهنای باند تا حدی محقق شود.
  شاید هم اپراتوری پا به عرصه میدان گذارد که سهام‌دارانی متفاوت داشته باشد.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • پهنای باند- پهنای باند- پهنای باند. با امکان دسترسی همگان و قیمتی مناسب.

 

نام و نام خانوادگی:
محسن صدیقی مشکنانی
محل و سال تولد:
تهران، 1329
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
دکترا، نرم افزار، مهندسی دانش، 1370، انستیتوی علوم هند
آخرین محل و سمت کاری:
شرکت (مهندسی و مدیریت) دانش توانای کیش؛ بنیانگذار         
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
sadighim@gmail.com
www.sadighim.ir

 • شرح مختصری در مورد نمونه‌های اولیه آموزش پیش‌دانشگاهی کامپیوتر. (حداکثر یک پاراگراف)
 • این نمونه را یه یاد می‌آورم که حدود سال 56، در یک دبیرستان پسرانه در حوالی  امامزاده حسن و سه راهی قپان تهران، در مورد الگوریتم کار کردیم و دانش‌آموزی که در بیرون مدرسه در ساندویچ فروشی کار می‌کرد، با مطالب ارائه شده، الگوریتم درست کردن ساندویچ را با فلوچارت روی تابلو رسم کرد. آقای دکتر بهروز پرهامی و آقای مهندس محمد میرزاعبداللهی در کلاس حضور داشتند.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • فکر می‌کنم قبل از شروع رسمی و با جلساتی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شد.
 • این انجمن برخلاف فراز و فرودهای متعدد در اجتماع، به همت و سخت‌کوشی همکارانی مثل مهندس ابراهیم نقیب زاده مشایخ و دکتر بهروز پرهامی حفظ شده است و با رفتاری پایدار و همخوان (consistent) توانسته است بخشی از نیروهای مرتبط را کنار هم قرار دهد که این جای تشکر و قدردانی دارد.
 • اما جایگاهی که می‌توان انتظار داشت، به نظرم گسترده‌تر و عمیق‌تر است. شاید با نگاه عملی به مجموعه شرایط. به ویژه تأمین دلایل و شرایط مشارکت انواع نیروها از یک سو و تبلیغ و معرفی مناسب و مداوم از سوی دیگر.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • شاید تلاش صادقانه برای ارائه مفیدتر دروس.
 • اکنون بیشتر مشغول نوشتن هستم. مهندسی و مدیریت دانش زندگی هدف اصلی من است. شرکتی را هم در همین راستا تأسیس کرده‌ام. 
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • در ایران: آقای مهندس ابراهیم نقیب زاده مشایخ به خاطر تلاشی که (در شرایط غفلت و مخالفت) برای اتصال رسمی ایران به شبکه بین‌المللی اینترنت داشتند. و به خاطر تلاش و مداومت برای انجمن انفورماتیک ایران.
 • در دنیا: آقای پروفسور Tim Berners Lee به خاطر ابداع وب و به خاطر تلاش و مداومت در موسسه غیر انتفاعی  W3C برای دسترسی عموم مردم دنیا به وب.
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید (اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • اشعاری از حافظ (ره) با تفسیر آقای دکتر دیانی در برنامه معرفت کانال 4 تلویزیون (جمعه‌ها غروب).  
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • گسترش همزمان و در هم تنیده در زمینه‌های زیر:
  • وب، شبکه‌های اجتماعی و حرکت سریع به سمت معنایی شدن بیشتر؛
  • وب و گوشی همراه به عنوان واسط کاربر، تقریباً در تمام کاربردها و خدمات؛
  • کاربردهای بیدرنگ و توزیعی؛
  • کاربردهای همراه (wearing) و حمایت از همکاری‌های متداول مردم؛
  • قطعه‌سازی .(component development)
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • نگاه معمارانه در تصمیمات کلان فناوری اطلاعات کشور.

 

نام و نام خانوادگی:
مسعود صفاری
محل و سال تولد:
تهران، 1332
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
فوق لیسانس الکترونیک و کامپیوتر؛ 1358؛ دانشگاه میشیگان (ان آربر)، آمریکا
آخرین محل و سمت کاری:
دبیر شورای عالی انفورماتیک کشور
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
saffari@gmail.com

 

 • شرح مختصری در مورد پروژه تدوین قانون حق تألیف (کپی رایت). (حداکثر یک پاراگراف)
 • تدوین پیش­نویس این قانون در دبیرخانه شورا به­عنوان یکی از پروژه­های در دست اقدام از ابتدای سال 1371 تا آبان­ماه 1373، با فرض پیش­بینی تدارک سنگین برای پی­گیری تصویب آن در کوتاه­ مدت و با نگرش عمل­گرا صورت گرفت و لذا به­ جای تدوین یک قانون مستقل که تدوین و تصویب آن به درازا می­انجامید، در قالب الحاقیه به قانون قدیمی حمایت از مولفان و مصنفان تدوین شد و درنظر بود در دراز مدت با توجه به تجربه حاصل از اجرای قانون مورد اشاره، پیش­نویس کاملی در چارچوب یک مدل حقوقی موجّه‌تر در دستور کار تدوین قرار گیرد. اگر گمان می­داشتیم که تغییر و تحولات شورا موجب تاخیر در تصویب این قانون خواهد شد، از ابتدا تدوین پیش­نویس جامع­تر و مستقل­تری که متضمن مدل مفهومی پخته­تری باشد را در دستور کار خود قرار می­دادیم.
  با این وجود، قانون تصویب شده فعلی با پیش­نویس دبیرخانه شورا در چند جا تفاوت دارد.
  با عنایت به نگاه و رویکرد منفی کشور پس از انقلاب به مالکیت معنوی و حقوق پدیدآورندگان به واسطه برخی فتاوای صادره، در خلال تدوین پیش­نویس قانون مزبور، تلاش فراوان شد تا پیشاپیش نظر مساعد تاییدکنندگان ارشد کشور در دولت و مجلس و شورای نگهبان و قوه قضاییه و حوزه علمیه قم برای پذیرش نفس این قانون جلب شود تا بتواند به سلامت از مجاری تصویب عبور کند که در این راه موفق بودیم.
  هم­زمان در دبیرخانه شورا، طراحی و ایجاد یک نظام صنفی- مهندسی انفورماتیک را نیز در دست پی­گیری داشتیم. مطالعات ما نشان می­داد که به­ لحاظ برخی حساسیت­ها، تصویب چنین نظامی در سلسله مراتب دولت و مجلس مقدور نخواهد بود. لذا تصمیم گرفته شد تا این مهم به­شکلی اجمالی در لابه‌لای پیش­نویس قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم­افزار گنجانیده شود تا در پناه این قانون حساسیت مورد اشاره را برنینگیزد، که در این زمینه هم موفق عمل شد.
  در خاتمه جا دارد یادی از همکاران مسئول در فرآیند تدوین پیش­نویس این قانون، آقایان مسعود داوری­نژاد، علی معینی، علی بهشتی دهکردی، امیر صادقی نشاط، ابراهیم ابطحی، داریوش جوان تبریزی، سیامک قاجار، اساتید طراز اول حقوق طرف مشورت تیم پروژه، و در نهایت سایر همکاران پروژه که نام­شان در پیش­گفتار کتاب حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزار منتشره از سوی دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور در آبان­ماه سال 1373 آمده است بنمایم؛ که البته بعضاً نظرات مخالفی نیز با یکدیگر و یا با رویکرد انتخابی برای تدوین پیش­نویس قانون داشتند.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • این نشریه را از دوران دبیری شورا می­شناسم و از خوانندگان مستمر آن هستم. در آن زمان انتشار نشریه با موانع مجوز از سوی وزارت ارشاد روبرو شده و متوقف بود. با پی­گیری معاونت انفورماتیک سازمان برنامه و بودجه وقت، جناب داوری­نژاد، این مانع برطرف شد و انتشار نشریه مجدداً شروع شد.
  در هر شماره، یکی دو تا از مقالات نظرم را جلب می­کند. اما به ­نظر می­رسد نشریه، علاوه بر مشکلات مالی که قطعاً موجب محدود شدن کیفیت مقالات و و حوزه فعالیت و نوع همکارانش شده است، فاقد راهبرد خاص، مشرب و رویکرد فنی و یا اجرایی کارشده، براساس مخاطبین تعریف­ شده است.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • الف- شکست بن­بست اینترنت در کشور و راه­اندازی اولین و دومین ارتباط اینترنت پرسرعت کشور (در سطح انتظارات آن روزها از سرعت) از طریق سکوهای مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات وقت و شرکت داده­پردازی ایران در سال 1375 و سپس تلاش برای حراست از ابقا و تثبیت مساله اینترنت در کشور تا یکی دوسال بعد از آن.  البته مایلم در اینجا از شرکت پارس سوپاله، مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، و ندا رایانه به عنوان اولین شروع­کنندگان عرضه عمومی خدمات ارتباطات اینترنتی در قبل از سال 1375، هرچند با سرعت بسیار کم و محدود، در کشور یادی بنمایم.
  ب- همکاری در ایجاد و توسعه بازار رقابتی برای ورود و فعالیت گسترده اپراتورهای خصوصی در حوزه ارتباطات داده­ای و تنظیم روابط میان آنان با دولت و مردم با رویکرد توسعه­ای در اولین دوره کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور
  پ- کمک به گسترش وسیع فعالیت­های انفورماتیک کشور به صورت غیر دولتی از طریق:
  - فعّال نمودن دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور و ارتقای جایگاه، نقش، گستره تحرک، و مرجعیت آن در مباحث توسعه بخش انفورماتیک در کشور
  - فراهم کردن میدان و سامان­دهی شرکت­ها در بخش خصوصی به نحوی که اساساً در سال­های بعد که رویکرد کشور به سمت خصوصی­سازی شد، مقوله­ای تحت عنوان خصوصی­سازی در بخش انفورماتیک موضوعیت نداشت.
  - عدم تمرکز در نظام تصمیم­گیری کشور در زمینه انتخاب کارفرمایان برای ارجاع کار در عین شفاف­سازی و گردش آزاد اطلاعات مربوط به دلایل تصمیمات آنان در معرض قضاوت عموم
  ت- راه­اندازی مباحث حقوقی و جزایی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور
  ث- انتشار دوره جدید خبرنامه انفورماتیک
  اکنون به کار مشاوره و یا مدیریت پروژه در بخش انفورماتیک و مشاوره  و مباشرت در زمینه سرمایه­گذاری ریسک­پذیر (VC) در ایران و خارج از کشور مشغولم. 
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • به­واسطه محدودیت­های حافظه و قضاوت، ترجیح می­دادم از میان یک پیش­فهرست ارائه شده انتخاب کنم. مع­ذالک با پوزش از دیگر بزرگان:
  ایران:
  مسعود داوری­نژاد: راه­اندازی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، و آزادسازی بخش مخابرات و ارتباطات داده­ای کشور، که البته با تغییر و تحولات بعدی مدیریتی کشور مسیر و جایگاه و اعتبار آن تغییر اساسی کرده است.
  نصرالله جهانگرد: ارتقاء سطح حساسیت و پیگیری امور فناوری اطلاعات کشور به سطح رئیس­جمهور و درگیر نمودن کلیه وزرا در این مسیر
  جهان:
  بنیان­گذاران و توسعه دهندگان اینترنت و وب در جهان (یک فرد را نمی­توانم نام ببرم): که تاثیر تعیین­کننده­ای در سرعت بخشیدن به ایجاد فرصت­های توسعه زندگانی، گردش آزاد اطلاعات و ارتقاء آگاهی­های عمومی، و بسط عدالت اجتماعی داشته­اند.
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
  فیلم­های یک حبّه قند، نیمه شب در پاریس
  کتاب Religious Literacy از استفن پروترو  
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • بدون در نظر گرفتن اثرات بحران اقتصادی فعلی دنیا بر میزان سرمایه­گذاری و توسعه فناوری اطلاعات طی ده سال آینده:
  - کم شدن ابزارهای جانبی برای تعامل با دنیای خارج به­واسطه فناوری­های مبتنی­ بر بی‌سیم پهن­باند و استفاده از علائم بیولوژیکی انسان
  - گسترش جستجو و داده­کاوی هوشمندانه از میان داده­های پراکنده، و غیرساخت­یافته؛ و تولید دانش و یا نتایج مورد نیاز از آن­ها
  - سمت­گیری شبکه­های اجتماعی به سوی بستر نشر و یا تبادل و تضارب آراء و عقاید
  - استقلال بیشتر در مدیریت ارتباطات و یکپارچگی بیشتر مکانیزم­های ارتباطی و چند رسانه­ای
  - عمومی شدن ترجمه هم­زمان
  - افزایش بسیار زیاد قدرت پردازش
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • در زمینه فناوری اطلاعات؟:
  - درک این مهم برای سیاستگذاران و مسئولین که در دنیای امروزی، توسعه فناوری اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات یکی از الزامات برقراری عدالت اجتماعی و حاکمیت خوب است.
  - پیوند ایران و کارشناسان و شرکت­های کامپیوتری ایرانی با جریان فناوری در سطح جهان و همکاری و مشارکت آن­ها با دنیا در توسعه فناوری

 

نام و نام خانوادگی:  
محمد صنعتی
محل و سال تولد:
اردبیل، 1331
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
دكتری كامپیوتر، سال 1980، دانشگاه ایالتی نیویورك- بینگهمتون. StateUniversity of New York at Binghamton              
آخرین محل و سمت کاری:
مدیر عامل شركت نرم‌افزاری سینا
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:   
 mohsanati@gmail.com           

 

 • شرح مختصری در مورد نخستین واژه‌پرداز فارسی. (حداکثر یک پاراگراف)
 • اولین واژه‌پرداز فارسی، به نام پیشكار را، در سال 1364 نوشتم. شاید برای خوانندگان جوان جالب باشد كه اولین واژه‌پرداز را با كامپیوتری نوشتم كه دیسک سخت نداشت و دو تا گرداننده دیسک نرم (فلاپی) داشت، هر كدام 360K ! در یك گرداننده، كامپایلر و در دیگری خود برنامه بود! کامپیوترها در آن زمان امکان بارگیری فونت نداشتند. تخته مداری ساخته بودیم که در زمان نصب نرم‌افزار پیشكار در یکی از شکاف‌های (slot) كامپیوتر قرار می‌گرفت تا فونت فارسی را نمایش دهد. چاپگرها هم امكان بارگیری فونت نداشتند و مجبور شدیم یك گرداننده (درایور) بنویسیم كه با كنترل سوزن‌های چاپگر ماتریسی حروف فارسی را در واقع نقاشی كنیم! اساسنامه شركت نرم‌افزاری سینا را با این واژه‌پرداز در تاریخ 15/10/1364 در 8 صفحه چاپ كردم، كه اولین اساسنامه چاپ شده با واژه‌پرداز در اداره ثبت شركت‌ها می‌باشد.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • آشنایی من با انجن انفورماتیك ایران به سال 1364 برمی‌گردد، كه در جستجوی كد استاندارد فارسی از طریق آقای ابطحی با آقای دكتر پرهامی آشنا شدم، كه در این زمینه مقاله‌ای در گزارش كامپیوتر شماره 15، شهریور 1359 نوشته بودند. مقاله من در موضوع كد استاندارد فارسی در شماره 76، اردیبهشت 1365 گزارش كامپیوتر چاپ شد و در آن سال برنده جایزه خوارزمی شد. از آن پس من گزارش كامپیوتر را مرتب مطالعه كرده‌ام، تنها مجله علمی كه بیش 32 سال است كه به‌طور مستمر به جامعه انفورماتیك ایران خدمت می‌كند. انجمن انفورماتیك ایران با چاپ نشریه گزارش كامپیوتر، فعالیت‌های مستمر علمی و  برگزاری‌ سخنرانی‌های ماهیانه نقش خودرا در ارتقاء سطح علمی جامعه انفورماتیك ایران به خوبی ایفا كرده است. 
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • فعالیت‌های من در سی سال گذشته اكثراً جنبه نوآوری داشته است. كارهایی كه انجام داده‌ام در زمان خود به شدت عاشق آن كار بوده‌ام. از تعیین استاندارد حروف فارسی تا نرم‌افزار ERP . خیلی‌ها شاید ندانند كه چیدمان حروف فارسی روی صفحه كلید كامپیوتر را من در سال 1985 كه در آمریكا تدریس می‌كردم، ناشیانه انجام دادم كه چیدمان بسیار بد و غیر علمی است و اكنون یك ملت گرفتار آن شده است!
  بدون شك از كارهایی كه انجام داده‌ام نرم‌افزار زرنگار شاخص‌ترین آن‌ها بوده و بیشترین تحول را در جامعه به وجود آورد. در طول سال‌های 76-70 حدود شصت هزار نسخه زرنگار به فروش رفت و ریشه اكثر فونت‌های فارسی مورد استفاده در نرم‌افزارهای كنونی به قلم‌های زیبای زرنگار برمی‌گردد.
  بزرگترین كار نرم‌افزاری من مربوط به پروژه نرم‌افزار سازمانی ‌ERP است كه قطعاً یكی از بزرگترین پروژه‌های نرم‌افزاری ایران می‌باشد. ولی از آنجایی كه اساس این سیستم بر عملكرد شفاف سازمان‌ها استوار است، تولد آن در ایران زودرس بوده است.
  اكنون من درگیر یك پروژه بزرگ در زمینه پرداخت هستم كه به زودی به بازار عرضه خواهد شد.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • نام بردن یك فرد شاخص در فناوری ایران برای من مشكل است. خیلی‌ها را می‌شناسم كه در زمینه‌های مختلف اثرگذار بوده‌اند. آنچه بیشتر از همه برای من تحسین برانگیز بوده جوان‌های ما هستند كه در شرایط بسیار دشوار از چنان عمق مهارت در فناوری اطلاعات برخوردار هستند كه باعث نشاط من می‌شوند. همان جوان‌هایی كه در المپیادهای جهانی می‌درخشند، جام روبوكاپ را به ارمغان می‌آورند، سایت‌های زیبا را طراحی می‌كنند، ... و به گروه‌های تخصصی انجمن انفورماتیك ایران انرژی می‌بخشند. بیشتر لذت كاری من در سی سال گذشته كاركردن با این جوان‌ها بوده است.
  فرد شاخص من در جهان استیو جابز است. فردی‌كه از یك گاراژ شروع كرد و وقتی استعفا داد كمپانی اپل 375 میلیارد دلاری، با ارزش‌ترین شركت جهان بود. استیو جابز توانست كاربرد فناوری اطلاعات را به صنایع دیگر ببرد و تحول بزرگی در شش صنعت كامپیوترهای شخصی، فیلم، موسیقی، تلفن، کامپیوترهای لوحی و نشر دیجیتال ایجاد كند.
  جمله معروف استیو جابز به جان اسكالی را در زمانی كه او مدیر پپسی‌كولا بود و می‌خواست پیشنهاد استیو جابز را برای ملحق شدن به اپل رد كند، من در اكثر سخنرانی‌هایم تكرار می‌كنم. استیو جابز در هنگام ترك جان اسكالی به او گفته بود: «جان، ترجیح می‌دهی تا آخر عمرت آب شكر قاطی شده بفروشی یا به تیمی ملحق شوی كه می‌خواهد دنیا را عوض كند؟»  
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • اخیرا كتاب Steve Jobs نوشته Walter Isaacson را خواندم. از این نویسنده قبلاً بیوگرافی فرانكلین و انیشتن چاپ شده است. خواندن كتاب Steve Jobs برای كسانی كه به زندگی افراد خلاق و استثنایی علاقه‌مند هستند، بسیار شیرین است.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • وقتی به پاسخ فرضی ده سال پیش خود به این سئوال فكر می‌كنم، ترجیح می‌دهم از پاسخ به آن پرهیز كنم! می‌توان پیش‌بینی كرد با رشد سرعت مخابرات و دقت بیشتر سیستم‌های GPS در ده سال آینده شاهد كنترل اتوماتیك دستگاه‌ها با گستردگی بیشتری باشیم. این فرایند در ارتش‌های جهان شروع شده است و راهبری جنگ‌افزارهای جدید بیشتر به سمت بدون سرنشین می‌رود. شاید در ده سال آینده راندن خودروها با كنترل ماهواره‌ای در مسیرهای خاصی عملی شود. حداقل این‌كه من بتوانم از منزلم در تهران دستگاه چمن‌زنی‌ام را در آمریكا روش كنم و با رصد وضعیت چمن از طریق ماهواره، در صورت نیاز چمن منزل خودرا بزنم و وجه پرداختی به شركت‌های خدمات محوطه‌سازی را صرفه‌جویی كنم و سه برابر آن را به شركت‌های خدمات ماهواره‌ای پرداخت كنم. 
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • انجمن انفورماتیك ایران امكاناتی شایسته جایگاه خود در جامعه انفورماتیك ایران داشته باشد.

 

نام و نام خانوادگی:
           محمد علی علاقه‌بند
محل و سال تولد:
             یزد- 1316
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
              لیسانس - ریاضی و علوم تربیتی – دانش‌سرای عالی تهران- 1339
              فوق لیسانس- آمار دانشکده علوم دانشگاه تهران- 1341
              فوق لیسانس و دانشوری- علوم کامپیوتر دانشگاه یوتا امریکا- 1973
              دکترا- انفورماتیک دانشگاه پل سابتاتیه فرانسه- 1975  
آخرین محل و سمت کاری:
دانشکده علوم دانشگاه تهران– با 33 سال از خدمت دولتی بازنشسته شده‌ام/ و هم‌اکنون در مؤسسه آموزش عالی آزاد انفورماتیک ایران فعالیت آموزشی دارم– رئیس موسسه  
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن :
info@iii.ac.ir           

 • شرح مختصری در مورد ارائه دروس کامپیوتری در دانشگاه‌های ایران برای نخستین بار. (حداکثر یک پاراگراف):
 • برای اولین باردرسال تحصیلی 45-1344 درس حسابگرهای الکترونیک (شامل مبانی کامپیوتر، زبان ماشین و برنامه‌نویسی به زبان فرترن) را برای دانشجویان سال سوم ریاضی دانشکده علوم دانشگاه تهران به عنوان یک درس اختیاری با همکاری جناب آقای مهندس داریوش مهذبی که افتخار شاگردی ایشان را در شرکت آی‌بی‌ام داشتم ارائه نمودم.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • با انجمن انفورماتیک و نشریه گزارش کامپیوتر از بدو تأسیس انجمن و انتشارات آن به خوبی آشنایی دارم- به نظر اینجانب هم انجمن و هم نشریه آن در اشاعه فرهنگ انفورماتیک نقش مؤثری داشته‌اند.  
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • حدود 40 سال است در بخش‌های مختلف انفورماتیک اعم از مشاوره، طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های اطلاعاتی و اتوماسیون اداری و آموزش انفورماتیک فعالیت می‌کنم و مهم‌ترین آن را آموزش می‌دانم– در سال 1371 قبل این که بازنشسته شوم به اتفاق 39 تن از استادان و متخصصین کامپیوتر به منظور تربیت کارشناسان خبره در زمینه انفورماتیک مجوز اولین مؤسسه آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ نمودیم و به کار آموزش در این رشته مشغول شدیم. و این امر تا کنون (با نام مؤسسه آموزش عالی آزاد انفورماتیک ایران) که در آستانه بیستمین سال آن هستیم ادامه دارد و مجری دوره‌های کاردانی پودمانی (نرم‌افزار، فناوری اطلاعات، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سخت‌افزاز کامپیوتر، تعمیرات سخت‌افزار) و کارشناسی ناپیوسته پودمانی مهندسی تکنولوژی فناوری اطلاعات (گرایش‌های برنامه‌نویسی تحت وب و طراحی تحت وب) دانشگاه جامع علمی _ کاربردی هستیم.   
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • زنده یاد دکتر مرتضی انواری– بیل گیتز
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • اخیراً به علت مشغله زیاد شغلی فرصتی برای مطالعه و یا دیدن آثار علمی و هنری نداشته‌ام.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • با عنایت به پیشرفت بسیار سریع فناوری اطلاعات در مدتی کمتر از ده سال اکثر مردم جهان بسیاری از امور روزمره خود را با تلفن همراه که جایگزین کامپیوترهای شخصی امروزه است انجام می‌دهند.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • شکر خدا که هرچه طلب کردم از خدا  بر منتهای همت خود کامران شدم.

 

نام و نام خانوادگی:
             محمد قدسی                              
محل و سال تولد:
              ملایر، ۱۳۳۱
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
              دکتری، علم کامپیوتر، دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، آمریکا،  ۱۳۶۸
آخرین محل و سمت کاری:
               استاد پایه ۳۰، دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
ghodsi@sharif.edu       

 • شرح مختصری در مورد برپایی مسابقات دانشجویی برنامه‌نویسی ACM . (حداکثر یک پاراگراف)
 • من از سال ۱۳۷۱ تا سال پیش سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران بودم و با مسابقات برنامه‌نویسی دانش‌آموزی آشنایی دارم و علاقه‌مند بودم که این مسابقات در سطح دانشجویی هم در ایران به راه بیفتد. در سال ۱۳۷۷ پیرو یک دعوت، تیمی را از دانشگاه صنعتی شریف به مسابقات منطقه‌ای ای‌سی‌ام در داکای بنگلادش بردم و در آن جا با سرپرست مسابقات ای‌سی‌ام در آسیا آشنا شدم. ایشان پس از آشنایی با موفقیت‌های ایران در المپیادهای کامپیوتر، تهران را به عنوان یکی از سایت‌های آسیا در مسابقه‌ منطقه‌ای ای‌سی‌ام برگزیدند. از سال ۱۳۷۸ به بعد (۱۳ سال) هر سال مسابقات منطقه‌ای برنامه‌نویسی در تهران برگزار شده و هر سال دو تیم برتر این مسابقات از دانشگاه‌های ایران برای شرکت در فینال این مسابقات (که از ۳۶ سال پیش برگزار می‌شود و از اعتبار بسیار بالایی برخورداست‌) انتخاب شده‌اند که نتایج بسیار خوبی گرفتند (مثلا، در اولین سال شرکت، تیم دانشگاه صنعتی شریف در میان بهترین تیم‌های دانشگاه‌های برتر جهان نهم شد و مدال نقره را کسب کرد).
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • من از سال ۱۳۵۸ که به عنوان مربی در دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف استخدام شدم با این انجمن و نشریه آن که توسط همکارم دکتر پرهامی تایپ و منتشر می‌شد، آشنا شدم و در برخی از جلسات آن شرکت می‌کردم. این انجمن و نشریه علمی آن به واقع پیشگام بود در بررسی ابعاد ورود کامپیوتر در صنعت و دانشگاه ایران.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۳ مسؤل شاخه کامپیوتر کمیته برق و عضو و دبیر کمیته مشترک برنامه‌‌ریزی رشته دانشگاهی کامپیوتر در ستاد انقلاب فرهنگی بودم و در تدوین برنامه نهایی آموزشی این رشته مشارکت جدی داشتم.
 • از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۰ سرپرست کمیته ملی المپیاد کامپیوتر ایران بودم که هر سال با برگزاری مسابقات و دوره‌های آموزشی متعدد در سطح دانش‌آموزی در نهایت تیم ملی المپیاد کامپیوتر ایران را انتخاب می‌کند. این کمیته نقش به سزایی در گسترش آموزش‌های «حل مساله» و نیز «برنامه‌نویسی» در سطح مدارس داشته و دارد. .
 • به کمک تعدادی دانشجو «فارسی‌تک» که یک سیستم حروف‌چینی مبتنی بر       TeX است را تولید و در سال ۱۳۷۵ به عنوان اولین سیستم «متن باز» در ایران به‌ صورت رایگان در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار دادم. این سیستم هنوز مورد استفاده قرار دارد.
 • در سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۸ از سوی وزارت علوم  به عنوان «استاد برجسته» دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و  از سوی دانشگاه در سال ۱۳۸۱ به‌عنوان «پژوهشگر برجسته» و در سال ۱۳۸۶ به عنوان «مدرس برجسته» انتخاب و تقدیر شدم.          ‌
 • مؤلف ۳ کتاب (دو تای اول با همکاری دیگران) و مترجم یک کتاب دیگر هستم که آخرین کتابم به‌ نام «داده ‌ساختارها و مبانی الگوریتم‌‌ها» یک کتاب درسی برگزیده است که در سال ۱۳۸۸ به عنوان کتاب فصل  و در سال ۱۳۸۹ به عنوان کتاب آموزشی سال تقدیر شد.
 • در سال ۱۳۸۴ از سوی رییس‌جمهور محمد خاتمی برای خدمات در زمینه فناوری اطلاعات در ایران تقدیر شدم.
 •  با مشارکت و هدایت من تاکنون ۲۷ مقاله در مجلات معتبر، ۶۱ مقاله در کنفرانس‌های بین‌المللی و ۵۸ مقاله در کنفرانس‌های داخلی چاپ شده است‌.
 • تا کنون هدایت رساله‌های ۵ دانشجوی دکتری و بیش از ۷۰ پروژه کارشناسی ارشد و بیش از ۱۱۰ پروژه کارشناسی را عهده‌دار بوده ام
 • یکی از مؤسسان انجمن کامپیوتر ایران هستم و چندین سال عضو هیات مدیره، رییس یا نایب رییس آن بودم.
 • برپایی و مدیر‌یت بلاگ «استادان علیه تقلب» از سال ۱۳۸۷ (http://www.profs-against-plagiarism.com /) که با همت تعدادی از استادان ایرانی نقش بسزایی در ارتقای حساسیت  عمومی دانشگاهیان نسبت به پدیده شوم تقلب در ایران داشته است.  
 •  یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • من نمی‌توانم فقط یک فرد شاخص را در فناوری اطلاعات ایران نام ببرم. اما تاًثیر فعالیت‌های دکتر پرهامی انکار نشدنی و ماندگار است‌. در سطح جهان هم همین‌طور. 
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید .
 • ابراهیم نقیب زاده‌ مشایخ، بزرگان دانش رایانه، (نویسنده دنیس الیوت)، انتشارات انجمن انفورماتیک ایران.  
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • این کار بسیار دشوار است. به نظرم در ده سال آینده فناوری اطلاعات بخش اصلی زندگی را تشکیل خواهد داد و گذراندن امور بدون آن امکان‌پذیر نخواهد بود. تجمیع داده پراکنده و پردازش اطلاعاتی در حد پتا بایت کاملاً عادی خواهد شد. از این رو، بسیاری از کاربردهای فعلی به سهولت در دسترس خواهند بود. شاهد خودروهای بدون راننده در سطح خیابان‌ها خواهیم بود.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • ارتقای جایگاه علمی ایران در جهان در رشته‌های فناوری اطلاعات به سطحی که استحقاق آن را دارد. بازگشت به ایران (به صنعت و دانشگاه) ایرانیان فراوانی که در این رشته در جهان برجسته هستند.

 

نام و نام خانوادگی:
              محمد میرزاعبداللهی
محل و سال تولد:
               تهران 1329
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
                فوق لیسانس کامپیوتر 1355 دانشگاه صنعتی شریف
آخرین محل و سمت کاری:
                مدیر عامل شرکت تحقیقات انفورماتیک تهران
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
abdolahi@hotmail.com                

 • شرح مختصری در مورد طراحی نخستین رایانه ایرانی. (حداکثر یک پاراگراف)
 • نخستین رایانه طراحی و ساخته شده ایرانی در واقع کامپیوتری بود به نام «م-1» که با گروهی از همکاران «مدرسه عالی برنامه ریزی و کاربرد کامپیوتر» در سال 1357 طراحی و ساخته شد. این گروه متشکل از 9 نفر از مدرسان و فارغ التحصیلان همان سال بود که مایلم اینجا از آنان به نیکی یاد کنم: خانم‌ها زهره ملک و افسانه ایزدگشب و آقایان مسعود مرتضوی، محمد حسن محوری، داریوش جوان تبریزی، محمد حسن برادران قاسمی، همایون تاجبخش و علی سجادیان طراحی کلان و ایده اولیه از من بود و با کمک بقیه در طول یک سال و نیم طراحی تفصیلی و ساخت نمونه مهندسی و آزمایش آن انجام پذیرفت. پردازنده این کامپیوتر با استفاده از دروازه‌های ساده ساخته شد و از مدارهای مجتمع پیچیده استفاده نشد چون بر این باور بودم که دروازه‌ها را می‌توان با استفاده از مولفه‌های قابل تولید در ایران ساخت. (طراحی و ساخت یک دروازه Nand از مولفه‌های ساده‌تر توسط اینجانب در دوران تحصیل انجام شده بود.) این سعی منجر به طراحی کامپیوتری با قابلیت‌های بالاتر و فقط استفاده از 3 نوع دروازه در شرکت پویا به نام «پویا-1» شد.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟ (حداکثر یک پاراگراف)
 • من در شکل‌گیری این انجمن نقش داشتم و جزء هیأت موسس و 12 دوره عضو هیات اجرائی آن بودم.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟ (حداکثر دو پاراگراف)
 • به نظر من مهمترین فعالیتی که در این حوزه کرده‌ام شکستن غول ترسناک و متعلق به دیگران فناوری اطلاعات بوده است که بسیاری از بزرگان این رشته در ایران این باور را ندارند که می‌توان در هر دو زمینه سخت‌افزار و نرم‌افزار حرفی برای گفتن داشت و کاری نو کرد که مانند بسیاری دیگر از کارهای نو و بی‌همتا که در دنیا توسط ایرانیان انجام گرفته و می‌گیرد در این رشته در ایران نیز انجام شود.
  در حال حاضر در شرکت تحقیقات انفورماتیک تهران مشغول تولید یک نرم‌افزار بزرگ کاملاً ایرانی! هستم که برنامه‌ریزی سه ساله دارد و در حال حاضر درصد خوبی از پیشرفت را داشته‌ایم.
  مدیریت پروژه‌های بزرگ نرم‌افزاری نیز در ایران مشابه طراحی و تولید کامپیوتر شده است که این ترس نیز باید ریخته شود.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • افراد شاخص در ایران زیادند ولی من دکتر پرهامی را به عنوان فردی که تأثیر بسیار زیادی در این حوزه و بر من داشته است (من شاگرد ایشان در دانشگاه صنعتی بودم)، نام می‌برم.
  فرد خارجی که همیشه مورد تحسین من بوده و مسحور او بوده‌ام، آقای سیمور کری می‌باشد که طراحی سخت‌افزار و نرم‌افزارهای پایه ابرکامپیوترهایی مانند سری CDC و سری Cray را انجام داده است.
 • جالب‌ترین اثر هنری یا علمی که اخیراً خوانده‌اید یا دیده‌اید ( اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ....) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • سوال بسیار سختی است. هر کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و... نکات جذاب و تأثیرگذار دارند. بعضی کمتر و بعضی بیشتر. سری کتاب‌های هری پاتر نکات جذاب و تأثیرگذاری برای من داشته است. من خانم رولینگ را فردی بسیار خلاق می‌دانم.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟ (حداکثر یک پاراگراف
 • در یک سخنرانی برای انجمن تحت نام «دنیای واقعی، دنیای مجازی» نظرم را در مورد آینده این رشته و نقش فناوری اطلاعات بیان کردم. فکر می‌کنم دنیای مجازی و دنیای واقعی ترکیبی بسیار جذاب در آینده نه چندان دور به وجود می آورند.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • آرزو و اهداف هنوز برآورده نشده زیاد دارم. مهمترین آن که شاید برآورده نشود، دانستن دلیل وجودی‌ام و شناخت نقشم در این گستره هستی می‌باشد.

 

نام و نام خانوادگی:
                  محمود نظاری
محل و سال تولد:
                 متولد سال 1330- تهران
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
                    لیسانس مدیریت امور اداری از دانشگاه تهران
آخرین محل و سمت کاری:
                    شرکت همکاران سیستم- رئیس هیأت مدیره
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شما در انجمن:
mahmoudn@systemgroup.net                          

 • شرح مختصری در مورد تأسیس و مدیریت شرکت همکاران سیستم
 • تاسیس شركت همكاران سیستم به حدود 25 سال پیش برمی‌گردد. در دوره‌ای که نه در ایران و نه در دنیا، شركت‌های كامپیوتری به قدر امروز فعال نبودند. در آن زمان هر چند محیط کسب و کار ایران در زمینه نرم‌افزار سابقه داشت اما عمدتاً این سابقه به برنامه‌نویسی کامپیوتر معطوف می‌شد و جامعه نسبت به تاسیس یک شرکت تخصصی نرم‌افزاری و سودآور چندان خوش‌بین نبود. بنیان‌های اصلی همکاران سیستم در آن فضا شکل گرفت، از یک سو علاقه‌مندی به ایجاد کسب و کار موفق برای تاثیربخشی در فضای زندگی و اجتماعی و از سوی دیگر علاقه‌مندی به جهان کامپیوتر ما را به سمت این ایده سوق داد که می‌توان کارهای بزرگتری کرد. ما همکاران سیستم را با سرمایه‌ای اندک و توسط جمعی سه نفره شروع کردیم اما روند رشد و موفقیت شرکت طی پنج سال نخست کار نمایان شد.
 • با انجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن‌ها قائلید؟
 • مؤسسان و فعالان انجمن‌ انفورماتیك ایران، از افراد با سابقه و مجرب در صنعت IT ایران هستند و نامشان در این صنعت برند است. نقش آن‌ها حتماً می‌تواند بسیار پررنگ‌تر و تاثیرگذارتر از موقعیت فعلی باشد.
 • به نظر خودتان مهم‌ترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می‌کنید؟
 • در طی این ربع قرن ما هر چهار پنج سال یک خیز به جلو داشته‌ایم. از سه نفر به ۱۲۰۰ نفر رسیده‌ایم و از یک مشتری به ۷ هزار مشتری. در این مدت خطوط بازار وسیعی را از حوزه شرکت‌های بسیار بزرگ و سازمان‌های عمومی گرفته تا بخش‌هایی از سازمان‌های کوچک (به تازگی و تحت محصول جدیدمان سپیدار) پوشش داده‌ایم. ساده بگویم همکاران سیستم به طور مرتب در حال توسعه تکنولوژی و تدارک راهکارهای جدید برای بازار بوده است.
  رسیدن به چنین جایگاهی مستلزم دنبال کردن مدل‌های پیشرفته کسب و کار بود که به خاطر می‌آورم در آن زمان ما عمدتا به ادبیات مدیریت شرکت‌های بزرگ مراجعه می‌کردیم تا ببینیم آن‌ها چگونه کارشان را سامان می‌دهند. به تدریج این نگرش آکادمیک به مدیریت در شرکت رنگ غالب گرفت و موجب شد از منظرهای مختلف مدیریتی از جمله تکنولوژی، مالی،‌ بازار و محصول به نقطه خوبی برسیم.
  اگر بخواهم به دستاوردها اشاره‌ای کنم می‌توان به الگو کردن مدیریت پشتیبانی و همچنین تنظیم خدمات استقرار به عنوان یک مدل برای بازار اشاره کرد که مورد استفاده همکاران حرفه‌ای ما در صنعت نرم‌افزار قرار گرفت.
  مایلم از فرصت این سؤال استفاده کنم و به دو موضوع دیگر نیز اشاره کنم. یکی چالش‌های پیش‌روی شرکت‌های نرم‌افزاری و دیگری قاعده‌مندی‌هایی که می‌تواند به رشد این صنعت کمک کند.
  وضعیت كنونی اقتصاد ایران و همچنین نگاه غیرحرفه‌ای به صنعت نرم‌افزار در سطح برنامه‌ریزی‌های كشور، جزو عوامل محدودكننده است. این حرفه و این صنعت ارزشمند هنوز نتوانسته است اقتصاد مناسب خودش را در بازار ایران تدارك ببیند، در عین حال برنامه‌های مثبتی هم در جهت ارتقای استانداردها و سطح حرفه‌‌ای فعالیت این كسب و كار در سطح ملی تدارك دیده نشده است. به همین جهت افراد بسیار درخشانی از طریق مهاجرت از بازار کار ایران خارج می‌شوند و شرکت‌هایی که باید بستر مناسبی برای حضور چنین افراد ارزش آفرینی باشند،‌ شکل نگرفته است. شرکت‌های موجود هم آن‌هایی هستند که صاحبان و موسسانشان با عشق و تلاش بسیار به این حرفه آن‌ها را سرپا نگاه داشته‌اند.
  در مورد قاعده‌مندی‌هایی که می‌تواند به رشد این صنعت کمک کند باید بگویم در درجه اول پیشرفت ملی كه منجر به پیشرفت رویه و روال‌ها و مدل‌های فعالیت‌های اقتصادی اجتماعی ما می‌شود. این پیشرفت ملی می‌تواند هم به پیشرفت صنعت IT یاری كند و هم خود نیازمند رشد IT است.
  نكته دوم، اهمیت قوانین كپی رایت است كه در كشور ما به صورت ریشه‌ای به آن نگاه نمی‌شود و اعتبار پایه‌ای ندارد و این باعث می شود كه حقوق شركت‌‌ها در زمینه دارایی‌های معنویشان به راحتی توسط دیگران پایمال شود .
  نكته سوم برای رشد شركت‌های نرم‌افزاری، در ارتباط با محیط بیرون یا محیط اجتماعی، توجه به قوت و قدرت و اثربخشی  نرم ‌افزار در توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور است
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش‌بینی می‌کنید؟
 • در فضای متغیر امروز، در مورد آینده نزدیك هم با تردید می‌توان صحبت كرد. آنچه مشخصاً با كم‌ترین تغییر در حال اتفاق افتادن است، این است كه جهان آینده كاملا تحت تاثیر پیشرفت‌های IT خواهد بود. در حال حاضر خرید و فروش هم در فضای مجازی انجام می‌شود و كالاهای مجازی به فروش می‌رسند. این بدین معناست كه یك تحول پارادایم در حال وقوع است.
 •  یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • هركسی كه توانسته است در این شرایط سخت موفقیتی را كسب كند، موفق و شایسته تقدیر است.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده
 • آرزوی من این است كه صنعت IT در ایران، به بلوغی شایسته و متناسب با رشد IT در دنیا، دست پیدا كند.

 

نام و نام خانوادگی:
              ابراهیم نقیب زاده مشایخ
محل و سال تولد:  
              تهران، 1334
آخرین مدرک و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
               فوق لیسانس علوم کامپیوتر، 1978، دانشگاه واترلو کانادا
آخرین محل و سمت کاری:
               عضوهیات علمی دانشکده ریاضی، علوم کامپیوتر و آمار دانشگاه تهران
نشانی الکترونیکی برای تماس دوستداران شمادرانجمن:
                mashayekh@isi.org.ir                        

 • شرح مختصری در باره اتصال ایران به اینترنت.
 • داستان کامل چگونگی اتصال ایران به شبکه‌های کامپیوتری جهانی را پیش از این نوشته‌ام و درشماره 138 گزارش کامپیوتر، اسفند 1376، به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان می‌توانند به آن شماره مراجعه کنند. به‌طور خلاصه باید بگویم که در مهرماه 1369 از سوی رئیس مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات برای سرپرستی واحد کامپیوتر آن مرکز به همکاری دعوت شدم. چند ماهی بود که مرکز تحقیقات به عنوان نماینده ایران در شبکه آموزش و پژوهش اروپا (EARN ) پذیرفته شده بود و از من خواسته شد که این ارتباط را راه‌اندازی کنم. در آذر ماه همان سال در یک دوره سه هفته‌ای در مرکز اجرایی شبکه در پاریس شرکت کردم و با خدمات گوناگون شبکه و وظایف مدیریتی و اجرایی آن آشنا شدم.  پس از بازگشت، کارهای مقدماتی برای راه‌اندازی گره موقت  ایران در شبکه آغاز شد و درتاریخ 18 ژانویه 1992 اولین نامه الکترونیکی (e-mail ) از ایران ارسال گردید. به دنبال آن و پس از خریداری و نصب یک دستگاه کامپیوتر Microvax 3100/20E از شرکت دیجیتال، در آخرین روزهای سال 1992 میلادی ارتباط دائم گره ایران با شبکه EARN برقرار گردید و گره ایران رسماً از پنجم ژانویه 1993 تحت عنوان IREARN در شبکه آموزش و پژوهش اروپا مورد شناسایی واقع شد. پس از آن، اتصال ایران به اینترنت در دستور کارمان قرار گرفت و این امر مهم با اخذ دو دسته نشانی کلاس C در 20 ژانویه 1994 تحقق یافت و گره ایران در شبکه اینترنت از اول فوریه 1994 رسماً در سراسر جهان مورد شناسایی قرار گرفت.
  مایلم از همکاران خود در بخش کامپیوتر مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، از مهر ماه 1369 تا اسفند 1374 که مدیریت آن بخش را برعهده داشتم، به نیکی نام ببرم. همبستگی، پشتکار و درایت این جمع کوچک باعث شد که این امر مهم بدون کمک هیچ مشاور خارجی و با وجودی که این فناوری پیش از آن در کشور وجود نداشت، اتفاق افتد. این همکاران به ترتیب شروع همکاری عبارت بودند از: حسین کمالی، علی شکوفنده، سعید خادمی، اکبر بهزادی، فرشاد فضل‌اللهی، آرش بافکر، الهام کریمی، محمد قوام‌زاده، مقصود عباسپور و کرشمه متوسلی. 
 • باانجمن انفورماتیک ایران و نشریه گزارش کامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن ها قائلید؟
 • درمهرماه 1358 بود که با انجمن انفورماتیک ایران و فعالیت‌های علمی آن آشنا شدم. چند ماهی بود که از خارج برگشته بودم و در مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر به عنوان عضو هیات علمی استخدام شده بودم. روزی یکی از همکاران، نشریه کوچکی را به من نشان داد که یک شعر فکاهی از من را به نام «کامپیوترعاشق» (که در دوران دانشجویی سروده بودم و در نشریه دانشجویی مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر چاپ شده بود) با توضیح زیر نقل کرده بود: «به علت عدم امکان تماس با آقای ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ سراینده شعرفوق، آن را بدون اجازه ایشان چاپ کردیم.» این نشریه، گزارش کامپیوتر شماره 3، مورخ شهریور 1358 بود. پس از مطالعه آن شماره گزارش کامپیوتر و آشنایی با اهداف انجمن به عضویت انجمن درآمدم و یکصدوچهلمین عضو عادی انجمن شدم. یکسال بعد، یعنی در مهرماه 1359 که 3 نفر از اعضای نخستین هیات اجرایی انجمن به دلایلی استعفاء کرده بودند و برای جایگزینی آنان انتخابات میان دوره‌ای برگزار می‌شد، داوطلب عضویت در هیات اجرایی شدم و با رأی اعضای انجمن به عضویت اولین هیات اجرایی انجمن در آمدم. از آن زمان تاکنون، بجز یک دوره، درتمام دوره‌های هیات اجرایی انجمن عضویت داشته‌ام و در طول حیات 32 ساله انجمن 24 سال رئیس انجمن و در همین حدود سردبیر گزارش کامپیوتر بوده‌ام.
  به نظرمن جایگاهی که انجمن انفورماتیک ایران درحال حاضر دارد به عنوان یک نهاد علمی که توانسته  در طول سال‌های پرفراز و نشیب گذشته استقلال کامل خود را حفظ کند بسیار قابل احترام و ارزشمند است اما از لحاظ تأثیرگذاری بر جامعه انفورماتیک کشور نتوانسته است جایگاه شایسته و بایسته خود را بیابد که علت آن را دوری خودخواسته از مراکز تصمیم‌گیری و ضعف همیشگی بنیه مالی آن می‌دانم.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات کشور چه بوده و اکنون چه می کنید؟
 • به چند مورد به صورت تیتروار اشاره می‌کنم:
 • پرورش هزاران دانشجو در طول 33 سال تدریس دانشگاهی
 • برقرار کردن ارتباط ایران با شبکه‌های کامپیوتری جهانی
 • مدیریت انجمن انفورماتیک ایران و حفظ استقلال آن در دوران پر نشیب و فراز گذشته
 • سردبیری گزارش کامپیوتر و تداوم انتشار آن علیرغم مشکلات فراوان پیش‌رو
 • و بالاخره راه‌اندازی کلینیک الکترونیکی روان یار (www.ravanyar.com ) که خدمات روان‌شناسی رایگان در اختیار تمامی هموطنان قرار می‌دهد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که در کنار حرفه اصلیم که فعالیت در حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر است آنچنان به این وبگاه علاقه‌مند شده‌ام که صدها مقاله روان‌شناسی ترجمه کرده و برای استفاده عموم در آن قرار داده‌ام.
  هم‌اکنون نیز عضو هیات علمی دانشکده ریاضی، علوم کامپیوتر و آمار دانشگاه تهران هستم و علاوه بر مسئولیت‌هایی که در انجمن انفورماتیک ایران دارم، عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز می‌باشم. یک شرکت نرم‌افزاری کوچک نیز دارم که این روزها حال و روز خوشی ندارد.
 • یک فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یک نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن او را از نظر خودتان بنویسید.
 • به نظر من شادروان دکتر مرتضی انواری یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های فناوری اطلاعات کشور بود که با آینده‌نگری و بینش عمیقی که داشت در طول حیات پربارش منشاء خدمات علمی و فرهنگی فراوانی گردید.
  دربین شخصیت‌های فناوری اطلاعات جهان من همیشه مجذوب شخصیت ادزگر دایکسترا بوده‌ام. او بدون تردید یکی از بزرگترین دانشمندان کامپیوتر جهان بوده و کارهای او در زمینه اصول  برنامه نویسی کامپیوتر و سیستم عامل نقش تعیین‌کننده‌ای داشته است.
  در دوران جدید نیز مایلم از جیمی وایلز و لری سنجر، پدیدآورندگان دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا نام ببرم که امکان فوق‌العاده‌ای را برای ثبت دانش بشری توسط خود مردم به وجود آوردند. اعتبار این دانشنامه هم‌اکنون با معتبرترین دانشنامه‌های چاپی مثل بریتانیکا برابری می‌کند.
 • جالب ترین اثر هنری یا علمی که اخیرا خوانده اید یا دیده اید (اعم از کتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ...) و نظرتان را جلب کرده است نام ببرید.
 • درحال حاضر مشغول خواندن کتاب تجربه مدرنیته نوشته مارشال برمن، ترجمه مرادفرهادپور هستم که برایم خیلی جالب است. پیام این کتاب در یک جمله این است که «هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود».
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش بینی می کنید؟
 • فکر می‌کنم علم روباتیک پیشرفت زیادی بکند و روبات‌ها به عنوان یکی از اعضای خانواده انسان‌ها درآیند.
 • عنوان یک آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • آرزوی شخصی‌ام همیشه این بوده که کاش نواختن یک ساز موسیقی را بلد بودم. و آرزوی عمومی‌ام این است که آدم‌ها خودشان را از بندگی فناوری رها سازند و از آن صرفاً برای دستیابی به زندگی آرامتر و طبیعی‌تر استفاده کنند.