انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. سه شنبه  ١٤/٠٥/١٣٩٩ ساعت ١٠:٣١
 

آخرین شماره ؟


 

سال آینده، مجله گزارش کامپیوتر، نشریه علمی انجمن انفورماتیک ایران، وارد سی و پنجمین سال انتشار خود می‌شود. این نشریه، قدیمی‌ترین مجله علمی در حوزه علوم و مهندسی رایانه در کشور است که از تیر ماه 1358 تاکنون، بجز سال‌های 1365 تا 1368 که مجوّز انتشار نداشت، به طور مرتب منتشر شده است. در آن سه سال نیز انجمن انفورماتیک ایران از طریق انتشار یک خبرنامه چند صفحه‌ای ارتباط خود را با اعضایش حفظ می‌کرد. از اواخر دهه 70 با افزایش تعداد صفحات مجلّه، هزینه چاپ آن فراتر از بودجه ناچیز انجمن بود و بالاخره پس از بحث‌های بسیار، هیئت مدیره انجمن مجوّز دریافت و چاپ آگهی را به کمیته انتشارات داد. امّا گرفتن آگهی به تشکیلات و مهارت‌های خاصی نیاز داشت که آن هم در انجمن و کمیته انتشاراتش موجود نبود.
یکی دو سال هم به رو انداختن به شرکت‌های دوست و آشنا و آگهی گرفتن از آن‌ها برای تأمین هزینه‌های چاپ نشریه گذشت تا آن که در سال 1381 انجمن طی قراردادی با یک شرکت تبلیغاتی، کارهای مربوط به آگهی گرفتن برای نشریه را به آن شرکت سپرد و بدین ترتیب دغدغه همیشگی تأمین هزینه چاپ نشریه فروکش کرد. کار بدین منوال ادامه داشت و نشریه به طور مرتب انتشار می‌یافت تا سال 1384 که آن شرکت از ادامه همکاری پوزش خواست و قرارداد جدیدی با کارگاه هنر بسته شد. به موجب این قرارداد، کمیته انتشارات انجمن، مطالب هر شماره نشریه را آماده می‌کند و در اختیار کارگاه هنر قرار می‌دهد و گرفتن آگهی، چاپ و صحافی و حتی ارسال نشریه برای اعضای انجمن، همگی توسط آن شرکت صورت می‌گیرد. بدین ترتیب، کمیته انتشارات انجمن سال‌هاست که بدون کوچکترین نگرانی بابت تأمین هزینه‌های چاپ گزارش کامپیوتر، صرفاً بر روی تأمین محتوا تمرکز نموده و نشریه را به طور منظم هر دو ماه یکبار منتشر می‌کند و در اختیار اعضای انجمن و سایر مشترکانش قرار می‌دهد. البته چاپ اگهی بر روی جلد مجلّه، خوشایند هیئت مدیرهٔ انجمن و بسیاری از اعضای انجمن نیست ولی در ازای آن رفع نگرانی، این را به ناچار تحمّل کرده‌ایم.
در سال جاری، به دنبال شرایط وخیم اقتصادی، هزینه‌های مرتبط با چاپ نشریه، خصوصاً قیمت کاغذ، چند برابر گشته و کارگاه هنر اخیراً به انجمن اعلام داشته که با تعرفه‌های موجود آگهی، قادر به تداوم همکاری به شکل سابق نیست. رکود شدید فعالیت‌های اقتصادی هم باعث گشته تا شرکت‌ها و سازمان‌ها تمایلی به آگهی دادن نداشته باشند و بدین خاطر، افزایش تعرفه‌های آگهی نیز به نظرنمی‌رسد که راهگشا باشد.
دو راه در پیش داریم. نخست آن که به انتشار نشریه گزارش کامپیوتر بدین شکل کاغذی پس از سی و چهار سال خاتمه دهیم و از سال آینده نشریه را به صورت الکترونیکی در اختیار اعضای انجمن قرار دهیم و یا آن که هر شماره یک یا دو شرکت از اعضای حقوقی انجمن به عنوان حامی مالی، جبران مابه‌التفاوت هزینه‌ها را بنمایند. با توجه به این که هر سال 6 شماره از گزارش کامپیوتر منتشر می‌شود، شاید این راه دوم عملی گردد به ویژه آن که انجمن اکنون بیش از 200 عضو حقوقی دارد.
ترجیح کمیته انتشارات انجمن این است که روال چاپ نشریه به همین شکل کاغذی ادامه یابد و تمام تلاشمان مرا می‌کنیم که راهی برای انجام آن بیابیم. از اعضای حقوقی انجمن هم درخواست می‌کنم در صورتی که تمایل به حمایت مالی از چاپ گزارش کامپیوتر دارند، برای آگاهی از نحوه حمایت و امتیازات متقابل با دفتر انجمن تماس بگیرند. از اعضای حقیقی انجمن هم تقاضا می‌کنم نظر خود را در این خصوص با کمیتهٔ انتشارات انجمن در میان بگذارند.
به هر حال، اگر تلاش‌‌های ما راه به جایی نبرد، این آخرین شماره گزارش کامپیوتر خواهد بود که به صورت کاغذی منتشر می‌شود. وظیفه خود می‌دانم که از آقای دهقانپور مدیر و سایر کارمندان صمیمی و پرتلاش کارگاه هنر که در 7سال  گذشته همکاری ارزنده‌ای با کمیته انتشارات انجمن انفورماتیک ایران داشته‌اند قدردانی کنم.
                                                                                                               سردبیر