انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. سه شنبه  ١٤/٠٥/١٣٩٩ ساعت ٠٩:٢٩
 

دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور


 

دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور از سوی شورای انجمن‌های علمی ایران در تاریخ 18 دی ماه 1391 در محل سالن همایش‌های رازی تهران برگزار شد.
نخستین سخنران این همایش آقای دکتر محمد سعید سیف، دبیر همایش، بود که با ارائه گزارش کوتاهی از اولین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که در بهار سال 1388 توسط کمیسیون انجمن‌های علمی ایران برگزار شد، با اشاره به عدم تحقق کامل اهداف و نظرات انجمن‌های علمی در خصوص برنامه پنجم در اولین همایش، بر ضرورت برگزاری دومین همایش توسط شورای انجمن‌های علمی ایران به عنوان یک ساختار غیر دولتی و با همکاری انجمن‌های علمی تأکید کرد.
دومین سخنران مراسم افتتاحیه همایش، آقای دکتر سعید شریعتی نیاسر، رئیس شورای انجمن‌های علمی ایران بود. وی با اشاره به تعداد 300 انجمن علمی با مجوّز رسمی که نزدیک به 140 هزار نفر را پوشش می‌دهند و 2500 نفر اعضای هیئت مدیره و 1100 نفر اعضای هیئت تحریریه نشریات علمی انجمن‌ها، از عدم استفاده از پتانسیل انجمن‌های علمی در عرصه قانون‌گذاری ابراز تأسف کرد. وی بودجه کلّ انجمن‌ها را پایین‌تر از بودجه ضعیف‌ترین دانشگاه‌های کشور دانست و از عدم تحقق وعده کمک مالی معاونت ریاست جمهوری به انجمن‌های علمی گله کرد. آقای دکتر شریعتی، خواسته‌های کلی انجمن‌ها از مدیران اجرایی کشور را در سه مورد زیر خلاصه کرد:

 • اختصاص ردیف بودجه به انجمن‌ها
 • تثبیت جایگاه حقوقی انجمن‌ها
 • فضای متمرکز

سخنران بعدی همایش، آقای دکتر سعیدآبادی، دبیر کمیسیون ملی یونسکو، بود. وی با اشاره به این که مشکلات و دغدغه‌های جهانی مربوط به یک منطقه جغرافیایی نیست بلکه گستره جهانی دارد، حل این مشکلات را نیازمند کار جمعی و جهانی و نیز سیاست‌گذاری جهانی دانست و افزود: امروزه یکی از فعالیت‌های سازمان‌های بین‌المللی مثل یونسکو، حکمرانی جهانی است و در این سازمان‌ها از نقش و تأثیر و نفوذ دولت‌ها کاسته شده و بر نقش تشکل‌ها و انجمن‌های علمی افزوده می‌شود.
آخرین سخنران مراسم افتتاحیه، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، بود که مهم‌ترین دستاورد نظام را توسعه علمی کشور، علیرغم چالش‌های فراوان سیاسی و اقتصادی و نظامی موجود دانست. وی به انجمن‌های علمی توصیه کرد که تجاری‌سازی علم را جزء اهداف اصلی خود قرار دهند.
در پایان مراسم افتتاحیه دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور، از منشور انجمن‌های علمی پرده‌برداری شد. این منشور حاوی متن ده مادّه‌ای به همراه لوگوی انجمن‌های علمی کشور است.
پس از مراسم افتتاحیه، نشست‌های صبحگاهی همایش در سه سالن به طور موازی پیگیری شد. موضوع این سه نشست عبارت بود از: مدیریت علم و فناوری در کشور، وضعیت علمی کشور در انطباق با برنامه و قوانین مرتبط، و ارتباط پژوهش تقاضا محور و پیشرفت کشور. در هر سه نشست، چند سخنرانی و سپس جلسه پرسش و پاسخ انجام گرفت.
نشست‌های بعد از ظهر دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور به گروه‌های تخصصی انجمن‌های علمی کشور اختصاص داشت که در 6 سالن به طور موازی برگزار شد. در هر نشست، سخنرانی‌هایی در ارتباط با یکی از گروه‌های تخصصی انجمن‌های علمی (کشاورزی، بین‌رشته‌ای، فنی مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی) همراه با پرسش و پاسخ صورت گرفت.
در پایان نشست‌های بعد از ظهر، در سالن اصلی همایش، جلسه اختتامیه برگزار شد. در این جلسه ابتدا آقای دکتر مرتضی براری، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی، در سخنرانی کوتاهی به نقش انجمن‌های علمی در پیشرفت و توسعه کشور و لزوم تقویت جایگاه آن‌ها اشاره کرد و سپس دکتر بهزاد قره‌یاضی به جمع‌بندی مطالب مطرح شده در همایش پرداخت.
پایان‌بخش دومین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور، قرائت قطعنامه همایش توسط دکتر عبدالرسول تلوری بود.

متن کامل منشور انجمن‌های علمی

 • مشارکت در گسترش علم و فناوری به منظور پاسخگویی به نیازهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی
 • همکاری فعال و اثربخش با نهادهای سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرایی
 • تلاش برای شناساندن و تثبیت جایگاه واقعی انجمن‌های علمی در عرصه‌های مختلف تصمیم‌سازی
 • توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی با مجامع علمی و تخصصی خارج از کشور
 • کمک به شبکه‌سازی بین نهادها، انجمن‌های علمی/ تخصصی، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی داخل و خارج
 • فراهم نمودن شرایط تأمین امکانات بهتر از طریق اخذ تسهیلات مالی و تجهیزاتی با هدف ارتقاء سطح فعالیت‌ها
 • مشارکت در ارتقاء دانش بشری و توسعه پایدار به عنوان اعضای جامعه علمی جهانی
 • تلاش برای افزایش انگیزش و جلب مشارکت اعضا، توسعه نهادی، نظم و انضباط درونی، برنامه‌ریزی راهبردی و ارزیابی مستمر درونی
 • افزایش ظرفیت‌های دانشی و تجربی به منظور تولید محتوا، ترویج تفکر انتقادی و تقویت زمینه مباحثات علمی، اجتماعی و فرهنگی
 • تلاش برای ارتقاء جایگاه حقوقی انجمن‌های علمی در متن قوانین، مقررات و برنامه‌های توسعه کشور