انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. سه شنبه  ١٤/٠٥/١٣٩٩ ساعت ١٠:٣٥
 

مراسمی به مناسب چهلمین سال تأسیس مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر


 

در مهرماه 1352، مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر، به‌عنوان نخستین موسسه مستقل آموزش عالی کامپیوتر در کشور با پذیرش 450 دانشجو در سه رشته «کاربرد کامپیوتر و آنالیز سیستم‌ها»، «ریاضیات عملی و تحقیق در عملیات» و «برنامه‌ریزی» آغاز به کار کرد.
مؤسس این مدرسه عالی، زنده‌یاد دکتر مرتضی انواری بود. دکتر انواری، فوق لیسانس و دکتری خود را در رشته ریاضی از دانشگاه ایلی‌نویز دریافت کرده و پس از 11 سال تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های ایلی‌نویز، ایالتی میشیگان، ایالتی اوهایو، ایالتی کالیفرنیا، بریتیش کلمبیای کانادا و مؤسسه پوانکاره فرانسه، در سال 1348 به دعوت پروفسور رضا ریاست وقت دانشگاه صنعتی شریف فعلی به ایران مراجعه و ریاست دانشکده علوم ریاضی را به عهده گرفته بود. وی نخستین رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف بود ودوره کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر را در این دانشکده پایه‌گذاری کرده بود. دکتر انواری همچنین جزء هیئت مؤسس انجمن انفورماتیک ایران بود و در سال 1384 در اولین نشست ملی فناوری اطلاعات ایران از وی توسط رئیس جمهوری وقت (آقای خاتمی) به عنوان «دانشگاهی برگزیده» تقدیر به عمل آمد. زنده‌یاد دکتر مرتضی انواری، یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های فناوری اطلاعات کشور، در 9 آذر 1389 چشم از جهان فرو بست.
مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر در طول 5 سال فعالیت خود (1352-1357) بالغ بر هزار نفر دانشجو در زمینه رایانه برای کشور تربیت کرد که بسیاری از آنان هم‌اکنون دارای سمت‌های دانشگاهی و اجرایی مهمی در حوزه فناوری اطلاعات کشور هستند. ترکیب رشته‌های موجود در مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر را می‌توان انفورماتیکی‌ترین برنامه دانشگاهی حتی تا زمان حاضر دانست که خود نمونه‌ای از بینش عمیق و دوراندیشی زنده یاد دکتر مرتضی انواری است.
در شانزدهم مهرماه امسال، جمعی از فارغ‌التحصیلان و استادان مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر، به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این مؤسسه آموزش عالی در رستوران حاتم تهران گرد هم آمدند و خاطرات خوش دوران تحصیلات دانشگاهی را زنده کردند. در این مراسم بیش از هشتاد نفر شرکت داشتند و حضور بسیاری از چهره‌های شناخته شده علمی و اجرایی کشور در بین آنان چشمگیر بود.
این مراسم با یک دقیقه سکوت به احترام زنده یاد دکتر مرتضی انواری و همه فارغ‌التحصیلان دیگر مدرسه عالی برنامه‌ریزی و کاربرد کامپیوتر که در این سال‌ها چشم از جهان فرو بسته‌اند آغاز شد و پس از آن، حاضران در محیطی گرم و صمیمی به صحبت با یکدیگر و زنده کردن خاطرات خود پرداختند