انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. سه شنبه  ١٤/٠٥/١٣٩٩ ساعت ١٠:٠٣
 

 تقاضای بسیار برای متخصصان لینوکس


 

 

بازار کار برای متخصصان لینوکس بسیار داغ شده است و بسیاری از شرکت‌ها در جستجوی چنین متخصصانی هستند. امَا چه چیزی این نیاز را به وجود آورده است؟ لینوکس ده‌ها سال است که وجود داشته پس این علاقه‌مندی ناگهانی به خاطر چیست؟ وبگاه Opensource.com پاسخ این پرسش‌ها را چنین می‌دهد:
«پاسخ در یک کلمه خلاصه می‌شود: انعطاف‌پذیری.»
نه تنها لینوکس انعطاف‌پذیر است بلکه مدیر سیستم لینوکس هم انعطاف‌پذیر است. همه می‌دانند که محبوبیت زیاد لینوکس عمدتاً به خاطر به‌کارگیری وسیع آن در ابر و مراکز داده است و طبیعتاً این تعداد زیاد سیستم‌های نصب شده به مدیرانی نیاز دارند که بتوانند سرویس‌های قرار گرفته در ابر را با نیازهای خاص داخلی سازمان‌ها، همخوان وهماهنگ کنند. به عبارت دیگر، چنانچه بخواهید دادگان داخلی خود را با زیرساخت لینوکس قرار گرفته در ابر، یکپارچه کنید به متخصص لینوکس نیاز خواهید داشت.
شکی نیست که تقاضای فراوانی برای استخدام متخصصان لینوکس وجود دارد، امّا بد نیست بدانیم که دستمزد آن‌ها چقدر است. در جدول 1 درآمد سالانۀ مشاغل مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات با هم مقایسه شده‌اند.

عنوان شغلی

حقوق سالانه (دلار)

مهندس نرم‌افزار

75000

برنامه‌نویس جاوا

78000

مدیر سیستم

64000

مهندس نرم‌افزار ارشد

83000

مدیر دادگان اراکل

83000

مدیر یونیکس

69000

مدیر لینوکس

63000

برنامه نویس وب

60000

مهندس شبکه

67000

مهندس سیستم

77000

متخصص فناوری اطلاعات

65000

جدول 1: میانگین حقوق سالانۀ مشاغل مختلف

 

گواهی‌نامه‌های مختلفی در زمینۀ تخصص لینوکس وجود دارد که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گواهی نامه‌های مؤسسۀ حرفه‌ای لینوکس
  • مدیر سیستم دوره دیدۀ ردهت (RHCSA )
  • مهندس دوره دیدۀ ردهت (RHCE )

یکی از مواردی که غالباً به عنوان نقطۀ ضعف لینوکس از آن یاد می‌شد، تعداد اندک بازی‌های لینوکسی بود. اما اکنون بنا بر گزارش وبگاه GamingOnLinux ، بیش از 500 بازی لینوکسی تولید شده است. البته هیچیک از این بازی‌ها هنوز در بین بازی‌های محبوب اینترنتی قرار نگرفته اما این تازه آغاز راه است. هیچکس تاکنون فکر نمی‌کرد که لینوکس بُن‌سازۀ مهمی برای بازی شود ولی این اتفاقی است که در حال شکل‌گیری است. برنامه‌نویسان مایل نیستند دیگر وابسته به ویندوز باشند و نیاز دارند که بُن‌سازه‌های رایانه‌های رومیزی خود را توسعه بخشند.
آی‌تی ورلد، 6 جون 2014