انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 247 فروردین و اردیبهشت 99 منتشر شد. دوشنبه  ٢٠/٠٥/١٣٩٩ ساعت ١٩:٥٩
 

10 چیزی که در طول حیات ما از بین می‌روند

 


 

تغییر، بخشی از زندگی بشر است. دنیای ما به طور مستمر در حال تغییر و تکامل است تا با نیازهای ما همخوانی پیدا کند. در سال‌های گذشته، شاهد بوده‌ایم که ماشین تحریر با رایانه و بندرخت با خشک‌کن جایگزین گشته‌اند. برخی چیزها کاملاً از بین نرفته‌اند بلکه ارتقاء یافته‌اند، مثل دوربین‌های داخل جعبۀ چوبی که امروز به دوربین‌های دیجیتال تبدیل گشته‌اند. انسان‌ها چاره‌ای ندارند جز این که در این دنیای در حال تغییر، خود را با تغییرات وفق دهند وگرنه از دیگران عقب می‌مانند. آنچه در زیر می‌آید، 10 چیزی است که حدس زده می‌شود در طول حیات ما از بین خواهند رفت:

 1. ادارۀ پست
 2. برای دنیایی بدون پستخانه آماده شوید. آن‌ها چنان درگیر مشکلات مالی هستند که هیچ راهی برای بقایشان در بلند مدّت وجود ندارد. نامۀ الکترونیکی (ایمیل) و شرکت‌های خصوصی حمل کالا مثل فدکس و یوپی‌اس در حال از بین بردن درآمدهای لازم برای زنده ماندن پستخانه‌ها هستند. هم اکنون اکثر نامه‌هایی که از طریق پست دریافت می‌کنیم آگهی‌های تبلیغاتی بی‌ارزش و یا صورتحساب هستند.

 3. چک
 4. انگلستان هم‌اکنون در حال آماده‌سازی زمینۀ لازم برای کنار گذاشتن چک تا سال 2018 است. پردازش چک‌ها سالانه میلیاردها دلار هزینه برای سیستم مالی دارد. کارت‌های بانکی و تراکنش‌های برخط نهایتاً باعث از بین رفتن چک می‌شوند. همین امر بر از بین رفتن پستخانه‌ها نیز مؤثر است. اگر صورتحساب‌ها دیگر از طریق پست ارسال و پرداخت نشوند، بخش اعظم کار ادارۀ پست از دست خواهد رفت.

 5. روزنامه
 6. نسل جوان‌تر عموماً روزنامه نمی‌خوانند. آن‌ها مطمئناً مشترک روزنامه‌های چاپی نیز نمی‌شوند. روزنامه‌ها هم به همان سرنوشت شیرفروشان محلات که هر روز پشت در خانه‌ها شیر تازه می‌گذاشتند، دچار خواهند شد. ظهوری دستگاه‌های اینترنتی سیّار و الکترونیکی‌خوان‌ها باعث شده است تا تمام ناشران روزنامه‌ها و مجلات تشکیل اتحادیه دهند. آن‌ها با اپل، آمازون و شرکت‌های بزرگ تلفن همراه ملاقات کرده‌اند تا مدلی برای خدمات پرداخت حق اشتراک به‌وجود آورند.

 7. کتاب
 8. ممکن است بگوئید هرگز از کتاب‌های فیزیکی که بتوانید در دست بگیرید و آن‌ها را ورق بزنید دست نخواهید کشید. من هم همین را در مورد بارگیری موسیقی از آی‌تونز می‌گفتم. من سی‌دی‌های موسیقی‌ام را خیلی دوست داشتم. امّا هنگامی که دریافتم می‌توانم بدون آن که نیاز باشد از خانه خارج شوم و به فروشگاه بروم، آلبوم‌های موسیقی مورد علاقه‌ام را به نصف قیمت به دست آورم، به سرعت تغییر عقیده دادم. همین اتفاق برای کتاب هم خواهد افتاد. شما امروز می‌توانید کتاب‌های یک کتاب‌فروشی را به صورت برخط مررو کنید و حتی پیش از آن که اقدام به خرید آن کنید، پیش گفتار و مقدمه‌اش را هم بخوانید. و قیمتش هم کمتر از نصف کتاب واقعی است. و راحتی کار را هم در نظر بگیرید! به محض آن که بر روی پیوندی در صفحۀ نمایش انگشت بزنید، خودتان را در یک کتاب‌فروشی حس خواهید کرد و دیگر فراموش می‌کنید که به جای کتاب، یک ابزارک در دست دارید.

 9. تلفن زمینی
 10. بیشتر مردم فقط از روی عادت از تلفن‌های ثابت استفاده می‌کنند و هزینه‌ای که می‌پردازند دو برابر استفاده از تلفن‌های همراه است. تمام شرکت‌های تلفن همراه به شما اجازه می‌دهند که به سایر مشتریان همان شرکت به طور رایگان یا با هزینۀ بسیار اندک تلفن کنید. امکانات رایگان اینترنتی هم که جای خود دارد!

 11. موسیقی
 12. این تلخ‌ترین بخش داستان است. صنعت موسیقی نفس‌های آخرش را دارد می‌کشد و این امر نه فقط به خاطر بارگیری‌های غیرمجاز بلکه به دلیل کمبود ابتکار و خلاقیت در تولید موسیقی‌هایی است که مردم دوست داشته باشند بشنوند. امروز بیش از 40% آلبوم‌هایی که خریداری می‌شوند موسیقی‌های سنتی هستند که به گوش مردم آشنا هستند، از هنرمندان قدیمی‌تر و جا افتاده. این امر برای کنسرت‌های زنده هم صادق است.

 13. درآمدهای تلویزیونی
 14. کاهش چشمگیر درآمدهای تلویزیونی، فقط به خاطر مسائل اقتصادی نیست. مردم برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها را بر روی رایانه‌هایشان نگاه می‌کنند. انجام بازی‌های رایانه‌ای و بسیاری کارهای دیگر، وقتی برای تماشای تلویزیون برای مردم باقی نمی‌گذارد.

 15. پرونده‌های شخصی  
 16. بسیاری از چیزهایی که اکنون متعلّق به ماست ممکن است در آینده در اختیارمان نباشد و در «ابر» قرار داده شوند. امروز رایانۀ شما گردانندۀ دیسک سخت دارد و عکس‌ها، فیلم‌ها، موسیقی و مستنداتتان را روی آن ذخیره می‌کنید. نرم‌افزارهایتان بر روی CD یا DVD قرار دارند و هرگاه نیاز باشد می‌توانید آن‌ها را دوباره نصب کنید. امّا همۀ این‌ها در حال تغییر است.
  اپل، مایکروسافت و گوگل همگی به خدمات ابری روی آورده‌اند. یعنی هنگامی که رایانه‌تان را روشن می‌کنید، سیستم عامل مستقیماً به اینترنت چسبیده است. اگر بر روی نقشکی کلیک کنید، چیزی بر روی ابر اینترنت باز خواهد شد. اگر چیزی را ذخیره کنید، بر روی ابر ذخیره خواهد شد. و شما حق اشتراک ماهانه‌ای به تأمین کنندۀ ابر خواهید پرداخت. در این دنیای مجازی، شا می‌توانید به موسیقی‌ها یا کتاب‌هایتان یا هر چیز دیگر، از طریق رایانۀ دستی یا قابل حمل‌تان دسترسی داشته باشید. این خبر خوبی است امّا آیا شما واقعاً صاحب این «چیزها» هستید یا این که همۀ این‌ها ممکن است در یک لحظه با یک «فوت» ناپدید شوند؟ بازکردن کمد و بیرون آوردن آلبوم عکس، برداشتن کتاب از قفسۀ کتابخانه، بازکردن جای CD و بیرون آوردن CD مورد نظر و امثال این‌ها، کارهایی است که در آینده دیگر اتفاق نخواهد افتاد.

 17. خط شکسته
 18. هم‌اکنون نیز دیگر در بسیاری از مدرسه‌ها آموزش خط از بین رفته است زیرا تقریباً همه چیز با استفاده از صفحه کلید رایانه نوشته می‌شود.

 19. محرمانگی
 20. بیشترین چیزی از گذشته که اکنون حسرت آن را می‌خوریم، محرمانگی است. به کلّی از بین رفته است. در خیابان‌ها، اغلب ساختمان‌ها، و حتی در داخل تلفن همراه و رایانۀ شما دوربین وجود دارد. «آن‌ها» می‌دانند شما کی هستید و در هر لحظه کجا هستید. اگر چیزی بخرید، عادت خرید شما در صدها یا هزاران شرح حال قرار داده می‌شود و از آن پس تبلیغاتی که برایتان فرستاده می‌شود، مطابق با عادت خریدتان تغییر می‌یابد. «آن‌ها» سعی می‌کنند شما را وادارند تا یک چیز دیگر هم بخرید. دوباره و دوباره و دوباره.
  *                      *                      *

  تنها چیزی که برای ما باقی مانده و قابل تغییر دادن نیست «خاطرات» است.

  ترجمۀ ابراهیم نقیب‌زادۀ مشایخ
  وردپرس، اول فوریه 2014