انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 248 خرداد و تیر 99 منتشر شد. سه شنبه  ٢٩/٠٧/١٣٩٩ ساعت ١٠:١٠

   
٢٣/٠٤/١٣٨٩
برگزاری جلسه گروه تخصصی معماری  
         
 

جلسه تیرماه گروه تخصصی معماری انجمن در تاریخ 23/4/89 در محل سالن گردهمایی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و در حضور اعضای گروه و دیگر علاقه‌مندان برگزار شد.

در ابتدای جلسه، آقای نقیب‌زاده مشایخ رئیس هیأت مدیره انجمن با خوشامدگویی به حاضران، توضیحاتی را در مورد تغییراتی که در شکل‌بندی گروه‌های تخصصی انجمن به منظور رفع همپوشانی موضوعی به عمل آمده است به اطلاع آنان رساند.

وی سپس به مناسبت درگذشت دکتر کارو لوکس، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطالبی را در مورد خصایل والای انسانی آن استاد فقید بیان کرد و یاد و خاطره آن روانشاد را گرامی داشت.

آنگاه آقای مهندس علی پروینی، مدیرگروه تخصصی معماری انجمن، اطلاعاتی را در مورد اهداف و برنامه‌های آینده این گروه به اطلاع حاضران رساند. آقای مهندس پروینی نیز به نوبه خود نسبت به شادروان دکتر کارو لوکس ادای احترام کرد و به عنوان یکی از شاگردان وی، به بیان ویژگی‌های برجسته علمی آن استاد فقید پرداخت. آقای مهندس پروینی، همچنین بیانیه هیأت مدیره انجمن انفورماتیک ایران به مناسبت درگذشت دکتر کارو لوکس را برای حاضران قرائت کرد.

در ادامه، از آقای مهندس شهرام جلالی برای ارائه سخنرانی علمی با عنوان «آشنایی با مفاهیم و کاربردهای معماری سازمانی» دعوت به عمل آمد. وی در ابتدای سخنان خود به این نکته اشاره کرد که امروزه معماری سازمانی به عنوان رویکردی نوین در توسعه سازمانی فناوری اطلاعات و توانمندسازی فرایندهای کسب و کار مبتنی بر قابلیت‌ها و امکانات فناوری اطلاعات شناخته شده و بسیاری از سازمان‌ها و دولت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

آقای مهندس جلالی آنگاه به تفصیل به معرفی مفاهیم و چهارچوب‌های معماری سازمانی پرداخت و لزوم به کارگیری و فواید این رویکرد را تشریح کرد. در ادامه، مثال‌هایی از کاربردهای معماری سازمانی در حوزه‌های مختلف نظیر توسعه دولت الکترونیکی، ایجاد یکپارچگی سازمانی، مهندسی مجدّد سازمان و استقرار نظام حاکمیت فناوری اطلاعات در سازمان‌ها ارائه گردید.

در پایان این سخنرانی به پرسش‌های حاضران در مورد مطالب مطرح شده پاسخ داده شد.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری این جلسه و از آقای مهندس شهرام جلالی به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی صمیمانه قدردانی می‌کند.

 
     
 
منبع :   انجمن انفورماتیک ایران
 
         
  فهرست اخبار بازگشت