انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 246 بهمن و اسفند ماه 98 منتشر شد. چهارشنبه  ١٤/٠٣/١٣٩٩ ساعت ٠١:٣٢

   
٢٦/١١/١٣٩٠
برگزاری سخنرانی علمی بهمن ماه  
         
 

سخنرانی علمی بهمن ماه انجمن در تاریخ 26/11/90 در محل آمفی تئاتر مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد. سخنران این جلسه آقای ابراهیم نقیب‌زاده مشایخ، عضو هیأت علمی دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران و موضوع سخنرانی وی «شطرنج رایانه‌ای» بود.

آقای مشایخ در سخنرانی خود ابتدا اشاره‌ای به پیدایش رشته هوش مصنوعی و علّت پرداختن به بازی‌ها کرد و نحوه انجام بازی‌ها توسط رایانه از طریق الگوریتم مینی‌مکس و نحوه هرس‌کردن درخت بازی و کوچک کردن فضای مسأله را شرح داد.

سپس علت علاقه‌مندی خاص به بازی شطرنج به عنوان کامل‌ترین بازی فکری ساخت بشر توضیح داده شد و نمونه‌هایی از دستگاه‌های خودکار بازی شطرنج، مربوط به 240 سال قبل به حاضران معرفی گردید.

بخش اصلی سخنرانی آقای مشایخ به معرفی راهبردهای شانون برای بازی شطرنج توسط رایانه و مروری بر پیشرفت‌های این حوزه، از ابتدا تا تاریخ 11 مِی 1997 که رایانه دیپ‌بلو شرکت آی‌بی‌ام در یک مسابقه 6 دوری بر گری کاسپاروف، قهرمان شطرنج جهان، غلبه کرد اختصاص داشت.

در پایان این سخنرانی که با استقبال حاضران روبرو گردید به پرسش‌های به عمل آمده درباره مطالب عنوان شده پاسخ داده شد.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از مسئولان محترم مرکز تحقیقات مخابرات به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری سخنرانی صمیمانه قدردانی می‌نماید.

 
     
 
منبع :   انجمن انفورماتیک ایران
 
         
  فهرست اخبار بازگشت