انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 246 بهمن و اسفند ماه 98 منتشر شد. چهارشنبه  ١٤/٠٣/١٣٩٩ ساعت ٠٠:٥٧

   
١٦/٠٧/١٣٩٣
برگزاری جلسۀ مهرماه گروه تخصصی نرم‌افزار و معماری انجمن  
         
 

جلسۀ مهرماه گروه تخصصی نرم‌افزار و معماری انجمن در تاریخ 16/07/93 از ساعت 30/4 بعدازظهر در محل سالن آمفی تئاتر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.

در این جلسه، آقای مهندس وحید امیری، مدیر تیم توسعۀ بُن‌سازه (پلتفرم) مرکز تحقیقات ابر (cloud) دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تحت عنوان «کلان داده(Big Data) چالش امروز سازمان‌ها» به سخنرانی پرداخت.

آقای مهندس امیری در ابتدای سخنان خود گفت: عبارت کلان داده مدت‌هاست که برای اشاره به حجم‌های عظیم از داده‌ها که توسط سازمان‌های بزرگی مانند گوگل و ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی افزود مشکلات اصلی در کار با این نوع داده‌ها مربوط به جمع‌آوری، ذخیره‌سازی، جستجو، اشتراک‌گذاری، تحلیل و نمایش آن‌هاست و این مبحث، به این دلیل هر روز جذابیت و مقبولیت بیشتری پیدا می‌کند که با استفاده از تحلیل حجم‌های بیشتری از داده‌ها، می‌توان تحلیل‌های بهتر و پیشرفته‌تری را برای مقاصد مختلف، از جمله مقاصد تجاری، پژشکی و امنیتی انجام داد و نتایج مناسب‌تری را دریافت کرد.

سپس آقای مهندس امیری ضمن مروری بر مفاهیم پایه‌ای در کلان داده، به تفصیل به بررسی راه حل‌های موجود برای مدیریت و بهره‌برداری از این نوع داده‌ها پرداخت.

در پایان این سخنرانی که با استقبال زیادی از سوی حاضران روبروگشت به پرسش‌های به عمل آمده دربارۀ موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد.

انجمن انفورماتیک ایران بدین وسیله از آقای مهندس وحید امیری به خاطر قبول دعوت انجمن برای برگزاری این سخنرانی و از مدیریت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به خاطر در اختیار گذاشتن محل برگزاری صمیمانه قدردانی می‌کند.

لازم به ذکر است که اسلایدهای این سخنرانی از طریق وبگاه انجمن (www.isi.org.ir) در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. 

 
     
 
منبع :   انجمن انفورماتیک ایران
 
         
  فهرست اخبار بازگشت