انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران انجمن انفورماتیک ایران
گزارش کامپیوتر شماره 252 بهمن و اسفند 99 منتشر شد. شنبه  ٢٨/٠١/١٤٠٠ ساعت ٠٦:١٧

   
٢٦/٠٤/١٣٩٦
حضور اُنس در الکامپ 23  
         
 

اُنس در بیست و سومین نمایشگاه الکامپ که از سی‌ام تیر ماه لغایت دوم مرداد ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت. غرفه دبیرخانه اُنس در سالن 44 و در کنار غرفه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای قرار  دارد.

علی آذرکار دبیر اجرایی اُنس با اعلام این مطلب افزود، اُنس یک اقدام مشترک به منظور ترويج مجموعه فرآيندهاي بلوغ قابليت و مديريت و پايش خدمات فاوا در کشور است که با همکاری و مشارکت سه شخصیت حقوقی (سازمان مدیریت صنعتی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، انجمن انفورماتیک ایران) طی تفاهم‌نامه‌ای که در سال 1392 به امضا آنها رسید، رسماً معرفی و فعالیت‌های خود را آغاز کرد. نام اُنس برگرفته از نام سه رکن اصلی آن است («ا»: انجمن انفورماتیک ایران؛ «ن»: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور؛ «س»: سازمان مدیریت صنعتی).

سازمان مديريت صنعتي سوابق و ظرفيت خوبي در پيش­تازي در ترويج مضامين نوين و برتر مديريت در کشور داشته و دارد؛ مانند ترويج مديريت کيفيت و استانداردهاي سري 9000، برگزاری دوره­هاي آموزشي MBA و برگزاری جایزه IMI100. سازمان نظام صنفي رايانه­اي کشور نیز يک تشکل فراگير صنفي در حوره فناوری اطلاعات بوده و همواره مشتاق توسعه خدمات مشاوره در این بازار بوده و است. انجمن انفورماتيک ايران هم به عنوان باسابقه‌ترین انجمن علمي در حوزه فناوری اطلاعات، توجه و اهتمام ويژه­اي به مباحث مديريت خدمات فناوری اطلاعات داشته و «گروه تخصصي راهبري و مديريت خدمات فاوا» را برپا کرده و همايش­ها و دوره‌هاي آموزشي متعددي را در اين خصوص برگزار کرده و می‌کند.

آذرکار اضافه کرد، ماموریت اصلی اُنس، ترویج و بهبود قابلیت‌های مدیریت و راهبری فناوری اطلاعات در عرصه‌ صنعت و اقتصاد در طرف عرضه و تقاضا از طریق یک نقشه‌راه مدون است. ماهیت کارکردی این سه رکن به گونه‌ای است که بخش قابل توجهی از این بازار را، چه در طرف تقاضا (بنگاه‌های اقتصادی با کسب‌وکارهای مختلف و متنوع) و چه در طرف عرضه (بخش خصوصی و دانشگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات مورد نیاز) شناخته و با آن آشنا هستند.

نقشه‌راه سندی است که در آن چشم‌انداز و ماموریت اُنس و نیز برنامه‌ها و اقدامات لازم برای تحقق آنها، پیش‌‌بینی شده است. روح حاکم بر تدوین این سند، ترویج است. علاوه بر آن تلاش شده تا موضوعاتی ترویج شوند که در صورت ایجاد تحرک در بازار تقاضا، ظرفیت عرضه‌ آن‌ها نیز وجود داشته باشد. اُنس از حیث کارکردی محیطی را برای ترویج و بهبود قابلیت‌های مدیریت و راهبری فاوا از طریق شناسایی طرف‌های عرضه و تقاضا و ایجاد بستری برای تعامل این دو فراهم می‌کند. به بیان دیگر، اُنس به مشابه کاتالیزوری است که تلاش دارد با تحریک طرف تقاضا و تشویق طرف عرضه، تسهیلاتی را در راستای بلوغ سازمانی بنگاه‌های اقتصادی در این حوزه فراهم کند.

دبیرخانه اُنس ساختاری است که به منظور تحقق و پیاده‌سازی فعالیت‌های پیش‌بینی شده در نقشه‌راه، ایجاد شده است. دبیر اجرایی، مسئولیت برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های نقشه‌راه را تحت نظر کمیته راهبری بر عهده دارد. كميته راهبري نیز متشکل از نمايندگان طرفين و مشاوران ارشد بوده که هدايت و راهبري كلان و نظارت عاليه اُنس را بر عهده دارند.

لازم به ذکر است که مسئولیت‌های دبیرخانه‌ای از ابتدای شکل‌گیری اُنس تا پایان سال 1395 بر عهده «سازمان مدیریت صنعتی» بوده و از ابتدای سال جاری بر عهده «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور» گذاشته شده است.

علی آذرکار هدف از حضور اُنس در نمایشگاه را معرفی این اقدام مشترک در یک سطح گسترده‌تر و جلب علاقه‌مندان، ذی‌نفعان و حامیان برای مشارکت در اجرای فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده نقشه‌راه است. اطلاعات بیشتر در مورد دبیرخانه اُنس در وبگاه آن به آدرس ons-fava.ir آمده است.

 
     
 
منبع :   انجمن انفورماتیک ایران
 
         
  فهرست اخبار بازگشت