نصراله جهانگرد

تاریخ انتشار: 1402/10/20
بازدید: 27

نام و نام خانوادگی: نصراله جهانگرد
محل و سال تولد: تهران 1336
آخرین مدرك و رشته تحصیلی و سال و محل اخذ آن:
                كارشناسی مهندسی كامپیوتر – دانشگاه شهید بهشتی سال 1363
                كارشناسی ارشد مهندسی مدیریت صنعتی- دانشگاه امیركبیر سال 1373
آخرین محل و سمت كاری: عضو هیئت علمی مركز تحقیقات مخابرات ایران
نشانی الكترونیكی برای تماس دوستداران شما در انجمن:  
                 Jahangard@takfa.ir

 • شرح مختصری در مورد طرح تكفا. (حداكثر یك پاراگراف)
 • اولین برنامه یكپارچه و منسجم توسعه و كاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران حاوی پروژه‌های مختلف برای كلیه بخش‌های اقتصادی،‌ اجتماعی، فرهنگی و انتظامی كشور.
  - زمینه‌ساز و تأمین‌كننده بستر شكل‌گیری رویكرد اقتصاد دانش بنیان برای برنامه‌های توسعه بلند مدت و میان مدت كشور.
  - تبیین جامعی از ارزش و اهمیت فناوری اطلاعات در گسترش و فعالیت بهینه اداری- اجرایی كلیه بنگاه‌ها و كشور.
  - ارتقاء و اهمیت نقش و مسئولیت كارشناسان و متخصصان فناوری اطلاعات كشور.
  - مشاركت در شكل‌گیری هسته‌ها و نهادهای توسعه دانش بنیان مثل مراكز رشد، پارك‌های علم و فناوری و مناطق ویژه (كریدور) علم و فناوری.
  - مشاركت در شكل‌گیری سازمان با ارزش نظام صنفی رایانه‌ای كشور.
  - عمومیت بخشی به گسترش پروژه‌های فناوری اطلاعات در سراسر كشور و صنعتی برای اشتغال ارزش افزا برای نسل جدید كشور.
 • با انجمن انفورماتیك ایران و نشریه گزارش كامپیوتر چقدر آشنایی دارید و چه نقش و جایگاهی برای آن ها قائلید؟ (حداكثر یك پاراگراف)
 • تقریباً از اوان تأسیس انجمن عضویت داشته‌ام كه مصادف با ایام دانشجویی در رشته كامپیوتر بود. خوشبختانه با زحمات گرانقدر هیئت مدیره انجمن به ویژه جناب آقای مشایخ به‌طور مستمر فعالیت داشته و منشأ خدمات و روشنگری‌های وسیعی در زمینه‌های نوین و توسعه علمی فناوری اطلاعات در كشور بوده است.
 • به نظر خودتان مهمترین فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات كشور چه بوده و اكنون چه می كنید؟ (حداكثر دو پاراگراف)
 • مشاركت در تغییر پارادایم استراتژیك نگاه به فناوری اطلاعات در كشور از یك اقدام منفرد و شاید لوكس به یك رویكرد حیاتی توسعه- رشد و توان مندی اقتصادی، اجتماعی،‌ فرهنگی.
   -شكل‌گیری نگاه كلان در نزد فعالان بخش خصوصی و دولتی و مآلاً توجه به جایگاه فناوری اطلاعات به عنوان یك ضرورت استراتژیك فعالیت‌های كلیه قلمروهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور.
  - امروزه به رغم تنگناهای زیاد اجرایی، تحصیل در فناوری اطلاعات وسیع‌ترین قلمرو آموزشی كشور شده است و این نیروی عظیم سرمایه تحولات و بالندگی بزرگی خواهد شد.
  - من كماكان در جهت تحقق و تعمیق كاربرد فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف در نقش مشاور فعال بوده و هستم و در عموم پروژه‌های بزرگ كشور از جمله پروژه كارت سوخت، سیستم‌های فاوا مربوط به زمین و املاك ثبتی، سیستم‌های پولی- بانكی در حد مقدور مشاركت و كمك داشته‌ام.
 • یك فرد شاخص در فناوری اطلاعات ایران و یك نفر شاخص در فناوری اطلاعات جهان را نام ببرید و علت شاخص بودن اور از نظر خودتان بنویسید.
 • به نظرم هنوز می‌توان از مرحوم  آقای دكتر انواری به عنوان یك شاخص نام برد كسی كه در دهه 50 ده‌ها سال جلوتر با پیش‌بینی صحیح از آینده مبادرت به راه‌اندازی نظام آموزشی تخصصی فناوری اطلاعات در كشور كرد و حتی برخی انتخاب‌های او كه بعد از انقلاب فرهنگی مسكوت ماند مثل رشته تحقیق در عملیات به تدریج شناخته می‌شود كه باید مجدداً برپا گردد.
  در سطح جهان خلق محیط وب رویكرد تغییر پارادیم اساسی به فناوری اطلاعات و كامپیوتر از یك ابزار منفرد به جهان شبكه‌ای و بنیانگذاری جهان سایبر است. آقای تیم برنزلی ارتباط همه جا، همه كس، هر زمان را  در جهان فیزیكی برای همه مقدور و ممكن گردانید.
 • جالب ترین اثر هنری یا علمی كه اخیراً خوانده اید یا دیده اید (اعم از كتاب، مقاله، فیلم، تئاتر و ...) و نظرتان را جلب كرده است نام ببرید. 
 • كتاب اخیر تافلر (ثروت انقلابی) توجه مرا جلب كرد ولی تلاش مجدد بیان نظرات سابق او بود و سخن نویی نداشت.
  فیلم  ملک سلیمان از نقطه نظر نگاه داستانی و رویكرد تكنیكی فناوری اطلاعات در فضای سینمای ایران می‌تواند نقطه پرش خوبی باشد.
  من به قلمروهای كاربردی و تلفیقی فناوری اطلاعات با سایر حوزه‌ها بیشتر توجه داشته‌ام و مطالعات Systems of Systems را دنبال می‌كنم.
 • آینده فناوری اطلاعات در جهان را در ده سال آینده چه پیش بینی می كنید؟
 • از نظر فنی و سرویس‌ها، ارتباط باند پهن بی‌سیم و چند رسانه‌ای به‌طور گسترده‌ای در سراسر جهان در دسترس قرار خواهد گرفت حتی فراتر از امكان كنترل‌های محلی، و تأثیر زیادی بر محدوده بازارهای منطقه‌ای و جهانی خواهد داشت و البته در سایر قلمروها نیز تغییرات دگرگون‌كننده‌ای به وجود می‌آورد.
  اقتصاد دانش بنیان برنامه توسعه همه كشورها شده وتولیدات مختلف از هر چیزی بی‌نهایت می‌شود و تغییر تابع اقتصاد سنتی از عرضه محدود در برابر تقاضای نامحدود به عرضه نامحدود در برابر تقاضای محدود اتفاق می‌افتد یعنی اقتصاد دیجیتالی. مسئله آینده، چگونگی جلب توجه مخاطب و كسب سهم از بازار تفاضا خواهد بود.
  از نقطه نظر تعمیق دانش بشری فناوری اطلاعات مرز بین جهان فیزیك و متافیزیك است و از نظر من، از این مسیر انسان آینده قادر به شناخت وسیع‌تر از جهان فیزیك و ماوراء آن می‌شود. پردازش از راه دور، عملیات از راه دور، انتقال حس و بو، تشكیل پایگاه داده‌های بسیار عظیم از كلیه عناصر حیات از نانو ذرات تا سوپر قطعات و سوپر سیستم‌های جهان و شناخت بیشتر از سرعت در پدیده‌ها  مقدمه احاطه انسان به درك فیزیك و ورود به شناخت متافیزیك خواهد بود.
 • عنوان یك آرزو یا هدف برآورده نشده:
 • وحدت و انسجام بیشتر مسئولان و دست‌اندركاران كشور در همه سطوح از بالاترین تا پائین‌ترین برای اداره كشور در جهان امروزی پر از رقابت و شكار فرصت‌ها با هدف توانمندی هر چه بیشتر كشور ایران و مردم شریف و مظلوم آن.